schadigd. De dijk werd vooral aan de Zuidzijde deerlijk gehavend; veel afslag aan de binnenzijde en plaatselijk beschadiging van het buitentalud. De Noordzijde vertoonde enige ondiepe gaten en op de N.O.-punt een vrij ernstig stroomgat. Dit stroomgat ontstond op het laagste punt van de dijk, zodat niet lang behoeft te worden gezocht naar de reden, waarom het gat juist op het N.O. lag. Over de droogmaking van de Beerenplaat behoeft niet veel te worden gezegd; door de hoge ligging kon al het water normaal afvloeien. Wat betreft het herstellen van de dijk t.p.v. het stroomgat: in eerste instantie was rondom het geslagen wiel een inlaag- dijkje gelegd, welk werk in regie werd uitgevoerd. Daarna werd op de plaats van de oude dijk, door het wiel heen, een nieuw dijkslichaam aangebracht van zand, gebaggerd in de Oude Maas, welk zand werd afgedekt met de klei van de noodkade. De totale kosten hebben 198.000,— bedragen. Krabbepolder De dijk rondom de Krabbepolder ligt op zijn laagste punt op 3.19 m N.A.P. en op zijn hoogste punt op 3.62 m N.A.P., zodat de dijk door de lage ligging snel werd overspoeld. Het water, dat de polder vulde, bracht slechts betrekkelijk weinig schade aan: aanvankelijke ontgrondingen werden enige kruins verlagingen aan de Oostelijke dijk. Een gedeelte van het herstel geschiedde in eigen beheer door de eigenaar van de polder en voor zover Domeinen en Rijkswaterstaat de hoofdwaterkering in beheer hebben, namen deze beide instanties het herstellen van de schade voor hun rekening. III. Normale dijkszaken 17. In vergelijking met de hieboven genoemde werken in het kader van dijkherstel zijn de als gewoon onderhoud aan de waterkeringen in dit gebied uitgevoerde werken van zeer ondergeschikt belang. Als zodanig zijn uitgevoerd: het bestorten van de overs van de Dordtsche Kil, het Vuile Gat en het Spui op de daarvoor in aanmerking komende plaat sen, waartoe totaal ongeveer 200 ton stortsteen en 1000 ton metsel- en betonbonken werd gestort; 203

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 205