195 afslag van binnentalud over nagenoeg de gehele lengte moesten worden hersteld. Met het dichten en herstellen van een en ander werd meteen begonnen; de dichtingen kregen een kern van zand, dat werd afgedekt met klei. De kleinere gaten en de afslag werden met klei, gegraven buitendijks, in de oude toestand hersteld. Daarbij bleef het echter niet. Ook hier moest, teneinde tenminste eenzelfde waterkerend ver mogen te verkrijgen als voor de ramp, een nieuwe verhoogde binnenberm worden aangebracht, terwijl ook het binnentalud minder steil werd opgezet, t.w. onder 12,5. Als blijvende kruinshoogte is 4.80 m N.A.P. vastgesteld. Op bijlage 16 is een algemeen dwarsprofiel gegeven. Een nieuwe dijksloot moest worden gegraven; de uitkomende grond werd in de dijk verwerkt. Verder werden grondputten gestoken in buiten de hoofdwaterkering gelegen zomerpoldertjes. Om op klei te kun nen besparen werd besloten om de nieuwe verhoogde binnen berm een kern van zand te geven, welke kern uiteraard moest worden gedraineerd en waaroverheen een laag klei werd aan gebracht. Het benodigde zand is gezogen op het Hollands Diep in de zgn. „Overloop" (tussen Numansdorp en Willemstad) en gespoten, eerst in de gatexr en later in twee depots, gelegen bij de Hitsertse kade en bij de buurtschap Nieuwendijk. Het herstel van het meest westelijk gelegen gedeelte van de Nieuwendijk werd verricht met grond, aangereden vanaf de Gebroken- of Meeldijk, een dijk zonder enig waterkerend ver mogen, gelegen in de polder de Oude Korendijk, welke dijk werd afgegraven en voor herstel van de buitendijk 25.000 ms grond opleverde. Voor het vervoer van het zand en van de klei voor afdekking waren, toen het werk volop aan de gang was, ingezet 16 km spoor, 8 locomotieven, 146 karren, 6 lorries, 15 draglines, 1 bull dozer en 10 vrachtauto's, terwijl als reservoir voor zoet water voor koelwater enz. 3 elevatorbakken in gebruik waren. Teneinde de dijk het nieuwe profiel te kunnen geven bleek het noodzakelijk de aan de Nieuwendijk aanwezige bebouwing te verwijderen. Daartoe werden alle woningen aangekocht door de betrokken gemeenten en door het waterschap „De Hoeksche Waard". Zij zullen successievelijk worden afgebroken al naar gelang woonruimte vrijkomt. Op en langs de oude dijk lag over nagenoeg de gehele lengte

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 197