genoeg om het poldertje droog te krijgen. Vandaar dat ten slotte nog een noodgemaal werd opgesteld, waardoor „de Klemmen" toch nog vóór half Maart droogvielen. Tenslotte nog enige cijfers. Van het totale oppervlak van het eiland de Hoeksehe Waard van 24677 ha (polders binnen en buiten de hoofdwaterkering tezamen) werd 11360 ha of 46 direct overstroomd, terwijl 7457 ha of 30 kwam dras te staan, deels door overslag deels door kwel. Naar schatting moest worden verwijderd 250 millioen m3 water. Daarvan is 65 millioen m3 uitgemalen door de be staande bemalings-installaties en 43 millioen m3 door de noodgemalen, de Ahoy en de Neptunus. De rest, d.i. 140 millioen m3, is langs natuurlijke weg, door de uitwaterings sluizen, afgevloeid. Hierdoor werd bereikt, dat de Hoeksehe Waard na 6 weken reeds geheel droog kwam, hetgeen er niet weinig toe heeft bijgedragen dat de landbouw zich weer snel van de haar toegebrachte slagen heeft kunnen herstellen. II. Definitief herstel. II a. Het definitief herstel van hoofdivaterkering en buiten dijken en de daarbij aangebrachte verbeteringen. 11. Evenals bij de behandeling van de dijkdoorbraken is geschied zal bij deze beschrijving de indeling in dijkvakken, zoals deze is vastgelegd in het reglement van het waterschap „De Hoeksehe Waard", worden gevolgd. Hierbij zullen, teneinde de rondgang te vergemakkelijken, alle vakken worden besproken, ook die vakken, welke geen herstel behoefden. De voorliggende dijken worden tegelijk met een dijkvak beschouwd. De Oud-Beijerlandsedijk (dijkvak 1), welke in de nacht van 31 Januari op 1 Februari 1953 (laagste punt 3.62 m N.A.P.) begon over te lopen, werd niet beschadigd. Ten opzichte van de nu opgetreden waterstand ligt de kruin van de dijk over de gehele lengte te laag; de voorgeschreven hoogte bedraagt 3.75 m N.A.P., terwijl de waterstand ter plaatse 3.88 m N.A.P. is geweest. Indien t.z.t. tot verhoging zou moeten worden overgegaan, zal het feit, dat deze dijk over nagenoeg de gehele lengte aan beide zijden is bebouwd, grote moeilijk heden veroorzaken. 186

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 188