capaciteit voor Nieuw-Bonaventura in te zetten. Bovendien werd een viertal hulpgemalen opgesteld aan het Lorregat te Puttershoek en werd de zandzuiger Ahoy voor enige weken gecharterd om ook te helpen aan het leegzuigen van deze grote waterkom. Zodoende werd 1100 m3/min. uitgeslagen. Het duurde echter niet lang of Moerkeren dreigde te ver drinken, ondanks de beide hulpduikers, waardoor op Oud- Heinenoord kon worden geloosd. Daarom werden op de sluis te Puttershoek 4 hulpgemalen opgesteld, welke er tezamen met enige sluisgang in slaagden de Binnenbedijkte Maas weer op zodanig peil te krijgen, dat de polders van Moerkerken weer konden lozen. En toen Moerkerken weer op peil stond, was het, door de eigenaardige, zeer gecompliceerde waterstaat kundige toestand rondom Puttershoek, mogelijk de hulpge malen op de sluis mee te laten doen aan de bemaling van Nieuw-Bonaventura. Door al deze manipulaties is men er in geslaagd het water in deze 2460 ha grote polder, waarin naar schatting 60 millioen m3 aanwezig was, omstreeks half Maart binnen de sloten te krijgen. Een andere belangrijke stap in de droogmaking van de Hoeksche Waard was de operatie „Neptunus", welke moest dienen om het bedrijf van de Kilwaterleiding te 's-Gravendeel zo snel mogelijk aan het draaien te krijgen. Wel was al zeer spoedig een dieselpomp opgesteld om het peil van de polder Trekdam, waarin het bedrijf was gelegen, te verlagen, doch deze bemaling zou niet snel genoeg tot het gewenste resultaat leiden. Daarom werd de door de P.G.E.M. beschikbaar ge stelde pompboot Neptunus, welke 4 pompen met een capaciteit van 100 m3/min. ieder bevatte, voor de bemaling ingescha keld. Met het resultaat, dat begin Maart de polder Trekdam droog viel en het waterleidingbedrijf weer aan de slag kon. Het behoeft geen betoog, dat bij de droogmaking de be staande gemalen ook op volle kracht draaiden. Uiteraard na de nodige revisie. Zo hebben de gemalen bij Strijensas (de diesel nabij de sluis en het electrisch gemaal „de Volharding") veel water verzet resp. van de Strijense haven en van de Strijense polder. Het zal duidelijk zijn, dat het droogvallen van het land van Essche langer moest duren dan enige andere polder; deze polder ontving immers steeds water van de buren. Om het 183

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 185