tenslotte, de Oucl-Bonaventurasedijk, heeft het wel zeer zwaar te verduren gehad onder de aanvallen van het in de polder staande water. De lage ligging van deze dijk noopte tot het maken van een ophoging, welke hier en daar een meter hoog was en waarvoor naar schatting 200.000 zakken zand zijn ge bruikt. De toestand was meerdere malen zeer critiek. Het behoud van de dijk betekende het behoud van „Het Oude Land van Strijen", welke polder nu door enig overslagwater en door kwel dras kwam te staan. 7. De Schenkeldijk van 's-Gravendeel, welke van weers kanten water kreeg te keren, vertoonde aan beide zijden afkalvingen. Zo was het eveneens gesteld met de Achterdijk en de Kooi- landsedijk; afkalvingen en hier en daar een gat. De Boomdijk, over een grote lengte een tweede slaper, welke de Strijense Polder moest beschermen, werd door het water van Meeuwen- ord en Beversoord dusdanig beschadigd, dat herstel van deze dijk niet verantwoord was. Hij is verder als grond-depót be schouwd, waaraan de voor het herstel van verschillende bin nendijken benodigde grond werd ontleend. De Buitendijk van het Land van Essche, kreeg, na de door braken van de Hogezandse polderdijk, het water vanuit het Westen te keren, kon daaraan niet voldoen en brak door. Een achttal grote gaten, met een totale lengte van 457 m en van vrij grote diepte, was het resultaat. Dit gebeurde op de laagste ilaatsen van de dijk. Het water in de Hogezandse polder heeft een hoogte van 3.64 m 4- N.A.P. bereikt. En juist in de bocht van de Buitendijk ligt deze op gein. 3.30 m N.A.P., terwijl daar waar de andere doorbraken optraden, eveneens kruins hoogten van 3.30 m N.A.P. waren opgemeten. Hetzelfde water sloeg ongeveer drie uur later een vijftal gaten in de ten Oosten van de Buitendijk gelegen Schenkeldijk van het Land van Essche, waardoor het de Strijense polder instroomde. Dit water en het van het Noorden gekomen inundatiewater ont moetten elkaar nabij Strijensas, hetgeen voor ooggetuigen dui delijk waarneembaar was. Eveneens vanuit de Hogezandse polder werden de Klemse Zeedijk en de Schuringsedijk (of Numanspoldersedijk) aange vallen. De eerste was daar niet tegen bestand; twee grote gaten, 179

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 181