plateau leden voorts enige schade, doch overigens was de aantasting van weinig betekenis. De achterliggende polder Oud- Piershil is daardoor één van de weinige droog gebleven polders. Hetgeen niet kan worden gezegd van de ten Noorden van deze gelegen polder Klein-Piershil. Door een groot gat in de Schenkel- of Nieuwendijk van de polder Klein Piershil (dijk vak 32) kwam deze n.l. al vrij snel geheel blank te staan, zodat maatregelen in welke zin ook, niet meer konden worden genomen. Door het aanvoeren van grote hoeveelheden zandzakken, rijshout en grond is het mogelijk geweest de Spiiidijk van de polder Nieuw-Beijerland c.a. (dijkvak 33) te behouden. Dat de schade slechts beperkt bleef tot raffelwerk over de gehele lengte aan de buitenkant en afschuivingen van het binnentalud over in totaal 65 m, is te danken aan de vele onbekenden, die hier al hun krachten inzetten. Het resultaat was, dat de polder Nieuw-Beijerland droog bleef, d.w.z. 1600 van de in totaal 5860 ha land, welke in de Hoeksche Waard van water last gespaard zijn gebleven. Ib. Schade aan binnendijken 6. Uit de beschrijving van de schade aan de buitendijken is wel gebleken, dat tegen het doorbreken van de hoofdwater kering en van cle buitendijken in het algemeen weinig kruid was gewassen. Direct na een doorbraak kon niet veel meer worden gedaan dan te trachten het vege lijf te redden en de schade zo klein mogelijk te houden. Dat hiertoe de binnen dijken moesten worden benut is zonder meer duidelijk. Ver scheidene van deze oude dijken kregen reeds na de eerste vloed water te keren en wel tot hoogten, welke in lange tijd of nimmer waren voorgekomen. Met de tweede vloed op Zondag 1 Februari werd de toe stand voor vele binnendijken critiek. Het water kwam opnieuw opzetten en wel te Oud-Beijerland tot 2.60 m N.A.P., met het gevolg, dat de aanvankelijk reeds gevulde polders opnieuw wateraanvoer kregen. Teneinde een indruk te krijgen van de schade, aan de binnendijken teweeg gebracht, zal het eiland weer in dezelfde richting worden rondgegaan als bij de hoofdwaterkering is geschied. 176

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 178