Ook de dijk van het polderdeel Hoge Westerse Zomerpolder heeft zwaar geleden, hoewel bij een eerste oppervlakkige be schouwing zulks niet direct bleek. Op vele plaatsen vertoonde het binnentalud echter een begin van afschuiving. Nu ont stonden geen gaten. De achter de dijk liggende polder werd dras door enig overstortend water. De Westerse polder dekt echter niet alleen de Numans- polderse Zeedijk. Ook de Schenkeldijk van cle Eendragtspolder (dijkvak 22) kreeg, door het standhouden van de dijk van de Westerse polder, slechts water van één kant en wel het water, dat door de gaten in de dijk van de Eendragtspolder dit grootste onderdeel van de polder Den Hitsert inundeerde. Hierdoor ontstond aan die zijde enige aantasting, voor namelijk door golfslag tegen de dijk. 5. In de Buitendijk en de Nieuwendijk van de Eendragts polder (dijkvakken 23 en 24) werden zeven grote bressen ge slagen. Over vrijwel de gehele lengte van de dijk tussen Hitsertse kade en Dwarsweg is het binnentalud door overslaand water afgekalfd (zie foto 26), waarbij de kruin op sommige plaatsen grotendeels is verdwenen. Daar de zomerkade vóór enkele gaten juist vrij laag ligt, werden daar buiten de grote gaten om, noodkaden gelegd, reikende tot 3.00 m N.A.P. Was het binnentalud zwaar beschadigd, het buitentalud kwam er vrij goed af. De buitendijkse bebouwing van de buurtschap Nieuwendijk werd deels verwoest, deels ernstig beschadigd, terwijl het binnenbeloop ter plaatse volkomen werd vernield. De binnen kant van de dijk vertoonde een nagenoeg verticale wand ter plaatse van de binnenkruinlijn, hier en daar zelfs ter plaatse van het midden van de kruin. De Oudendijk van de polder Oude Korendijk c.a. (dijkvak 25) heeft geen noemenswaardige schade opgelopen. Vermoedelijk hebben het voorliggende 's Lands Gors en de Korendijkse Slikken hier gunstig gewerkt. Ook de West- of Hollaarsdijk (dijkvak 26) liep weinig schade op; deze bleef beperkt tot afkalvingen t.g.v. golfslag. En wel aan beide zijden, aan de buitenzijde door het water van de volgelopen Leenheerenpolder en aan de binnenzijde door het water van de polder Oude Korendijk c.a., welke door over- 173

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 175