worden geslecht, eer met het opbouwen van de dijk kon worden begonnen. En daar, waar de dijk niet geheel weg was, stond nog zo weinig grond, dat normaal herstel niet mogelijk was. Het best zouden de overblijfselen van wat eens de dijk van de Hogezandse polder was, kunnen worden vergeleken met een kam, waarvan vele tanden zijn afgebroken. En zo stond men voor de taak hier bijna over de gehele lengte een nieuwe dijk te moeten leggen. Een gedeelte dijk van 650 m lengte, dat in het begin van de tweede wereldoorlog in het kader van werkverschaffing als begin van de uit te voeren dijksverhogingen was aangelegd, doorstond echter de strijd zonder beschadiging. Foto 25 geeft een beeld van de schade aan deze dijk met op de voorgrond het verhoogde onbescha digde dijksgedeelte. De dijk van de Torensteepolder, welke door de voorliggende Oostersche Bekade Gorzen wordt beschermd, kwam er in verge- lijking tot die van de Hogezandse polder goed af, doch was toch zwaar gehavend. Over bijna de hele lengte is het binnentalud door overslaand water weggeslagen, veelal tot halverwege de kruinsbreedte, terwijl bovendien het water vanuit de Hoge zandse Polder, via de Schuringse haven, de dijk van binnen uit aantastte. Noodmaatregelen waren dus niet nodig, zoveel te meer echter maatregelen om de dijk weer zijn vroegere waterkerend vermogen te geven. In de kom van de gemeente Numansdorp, aan het noordelijke einde van de Gemeentehaven, werd het water met kracht over de daar aanwezige betonmuur gezwiept, waardoor bij het Schippershuis een zeer critieke situatie ontstond. Zandzakken- stapelingen, opgezet om het water naar de Rijksweg te leiden, konden echter niet voorkomen, dat het daar binnendijks aan wezige huis, de z.g. Peperbus, volliep. Dit is dan de enige plaats van de Numansp older se Zeedijk (dijkvak 21), waar moest werden opgetreden. De stoot werd opgevangen door de voor liggende dijk van de Westerse polder. Het Oostelijke deel van deze dijk. voor de voormalige Molenpolder, kon geen weer stand bieden aan de kracht van de elementen en brak op een viertal plaatsen door. Een van de gaten, hetwelk werd geslagen in de Oostelijke dijk van de Rijkshaven, dreigde een stroomgat te worden, het geen door snel ingrijpen kon worden voorkomen. 171

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 173