is ook hier te wijten aan drijfhout, gecombineerd met golfslag van binnen uit. Een lage plaats in de dijk, nabij de schutsluis te Strijensas, werd tijdig met behulp van zandzakken op hoogte gebracht teneinde overlopen te voorkomen. Voor de schade aan de dijken van het Land van Essche c.a. en van de Johannapolder (dijkvakken 17 en 18), de laatste een deel van de waterkering van de polder De Gorzen en Aan wassen van den Lande van Essche, moet weer hetzelfde betoog worden gehouden: overlopen van water en jutteren van drijf hout, alsmede golfslag waren de hoofdoorzaken van beschadi ging van het binnenbeloop. De vóór de Johannapolder liggende Albertpolder liep door overstortend water vol, waardoor het binnentalud van de buitenwaterkerende dijk van die polder hier en daar werd beschadigd, hetgeen weer belangrijke kruinsverlagingen tengevolge had. De afslag van het binnentalud van de dijk van de Nieuwe Bekade Heuvelpolder (dijkvak 19), eveneens een onderdeel van de hoofdwaterkering van De Gorzen en Aanwassen van den Lande van Essche, moet weer aan drijfhout en golfslag worden geweten, zij het dan dat overstortend water hier ook een vrij grote rol heeft gespeeld. Alle tot dusver besproken beschadigingen zijn zonder meer. zo spoedig zulks mogelijk was, in de oude toestand hersteld. Bijzondere noodmaatregelen, als tijdelijke zandzakkendijken of ncodkeringen e.d., waren, gezien cle hoogteligging van de in de gaten aanwezige drempels, niet nodig. Die plaatsen, waar wel moest worden ingegrepen om erger te voorkomen, zijn alle afzonderlijk genoemd. 4. Bij de rondgang langs de hoofdwaterkering van de Hoeksche Waard komen we nu echter in een gebied, waar noodmaatregelen moesten worden getroffen: de dijk van de Hogezandse- en Torensteepolder (dijkvak 20). Van de 4.5 km lange dijk van de Hogezandse polder langs het Hollandsch Diep verdween bijna 2 km, verdeeld over een vijftiental gaten, waar de dijk overal ter hoogte van de berm was weggeslagen en op vele plaatsen aan de binnenzijde zelfs nog dieper, zodat een groot aantal wielen ontstond. De dammetjes, welke tussen de gaten waren blijven staan, vertoonden zoveel afslag, dat zij bijna alle eerst moesten 170

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 172