gevallen, waarvoor niet één bepaalde oorzaak is aan te geven. Zou de ligging t.o.v. de wind funest zijn geweest of moet de doorbraak worden geweten aan het dijksprofiel, aan de dijk- specie of aan de staat waarin de steenglooiing verkeerde? Vermoedelijk alle. De keermuurtjes van gewapend beton op de dijk van het Oudeland van Maasdam en Puttershoek (dijkvak 6) hebben zich goed gehouden. Puttershoek is, op enig overslagwater na, droog gebleven en de hoofdwaterkering in de kom van de gemeente heeft geen of zeer weinig schade geleden (d.z. dijkvakken 7, 7a en 8). Maar ook de dijk van het Nieuweland (dijkvak 9) bleef ge spaard, hoewel het voorliggende Nieuwe Poldertje al vrij snel door overlopen van de dijk volliep en het water dus vrij lang tegen de dijk heeft gestaan. De dijk van het Nieuwe Poldertje werd door het overstortende water aan de binnenzijde aange tast, wat doorbraken tengevolge had. Tien gaten, waarvan zeven stuks bij de berm af, ter lengte van 4—40 m waren het resultaat. De aansluitende Gorsdijk van de polder De Mijl (dijkvak 10) werd met geweld door het door bressen in de voorliggende dijk van Groot-Koningrijk schietende water aangevallen, met als gevolg een tweetal grote gaten. Inmiddels spaarde het water de dijk van Groot-Koningrijk niet; toen na het zakken van het water een inventarisatie kon worden opgemaakt van de geleden schade, bleken in deze dijk 15 gaten te zijn ge slagen, in lengte variërend van 10 tot 180 m, in diepte van 1.00 tot 4.00 m onder de kruin. De inundatie van de Mijlpolder en van Nieuw-Bonaventura en niet een doorbraak van de hoofdwaterkering, voor zover deze ligt in de kom van 's-Gravendeel, was de oorzaak van het onderlopen van het Noordelijke deel van dit dorp. De Mijldijk langs de haven en het gedeelte Ringdijk van de polder Nieuw- Bonaventura (dijkvak 11) bleven n.l. onbeschadigd. Maar ook het ten Zuiden van de haven gelegen woon- centrum van deze gemeente (de Nest) liep vol zonder clat één der dijken in de naaste omgeving doorbrak. Tijdens de storm vloed bleek, dat de dijk van het Landigje Bevershoek (dijk vak 12), welke de Nest moet beschermen, in hevige mate onderloops is. Daarom werden direct met man en macht ter 168

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 170