onderloops bleek te zijn, hield stand en vertoonde zelfs geen begin van afschuiving. De ligging ten opzichte van de wind richting kan de oorzaak van het standhouden zijn (n.l. afwaaiing van het water). Anderen menen, dat het ontstaan van bressen in het N.O. en Z.O. van het eiland, waardoor de achter de Kildijk gelegen polders inliepen, de druk tegen de dijk ver minderde. Deze laatste opvatting is wel zeer algemeen. 2. De Oud-Beijerlandsedijk (dijkvak 1) bleef, zonder dat bijzondere maatregelen nodig waren, behouden. Het water, dat de dijk van de voorliggende Oosterse Gorzen zwaar be schadigde en de polder reeds omstreeks half drie 's nachts had geïnundeerd, liep in het dorp Oud-Beijerland over de kruin van de dijk, doch aleer dit gevaarlijk kon worden, zakte het buitenwater. Het behoud van de Bosschendijk (dijkvak 2) is vermoedelijk te danken aan de in 1950 aan de binnenzijde aangebrachte steunberm ter bestrijding van de voordien optredende onder - Icopsheid. De schade bleef nu beperkt tot enige kleine gaten, zodat het Nieuweland van Heinenoord, genaamd de Bosschen, droog gebleven is. Ook de polder Het Westmaas-Nieuwland bleef voor over stroming gevrijwaard. De hoogwaterkerende dijk van deze polder (dijkvak 3), waarvan de kruin volgens recente water passing overal hoger ligt dan de hoogst opgetreden waterstand (3.80 m N.A.P.) heeft het gehouden. Maar reeds was op verschillende plaatsen de dijk bij de buitenkruinlijn afgekalfd tot aan de op de kruin van de dijk gelegen klinkerbestrating, toen door het aanbrengen van grote hoeveelheden zandzakken erger kon worden voorkomen. Precies hetzelfde beeld vertoonde de Oud-Heinenoordsedijk (dijkvak 4); ter hoogte van de buitenkruinlijn-afslag tot op het oude profiel (in 1951 is de dijk verhoogd), massa's zandzakken, gespaarde klinkerbestrating, hetgeen zeer viel toe te juichen, aangezien een eenmaal aangetaste bestrating, bestaande uit losse kleine eenheden, geen weerstand meer kan bieden aan overstortend water en dus als bescherming van een dijk geen enkele waarde heeft; integendeel, zelfs schadelijk werkt door de aanwezigheid van het zandbed. Ondanks het standhouden van deze dijk kwam de polder Oud-Heinenoord echter toch 166

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 168