13 werd van vele zijden daarbij hulp en medewerking onder vonden, waarbij met name door de provincies Noordholland, Overijssel en Utrecht en door de gemeenten Rotterdam, Delft Amsterdam en Den Haag personeel ter beschikking werd gesteld. Na de inwerkingtreding van de Noodwet Dijkherstel (27 Mei 1953) veranderde de situatie enigszins. Het toezicht op de dijken, dat tot dan toe bij Gedeputeerde Staten berustte, werd door de Noodwet Dijkherstel tijdelijk aan de Minister van Verkeer en Waterstaat opgedragen. Voorts werd het herstel van de dijken, wat betreft hoofdwaterkeringen en buitendijken, dat tot dan toe in handen was van de onderhoudsplichtigen, door voornoemde Minister aan zich getrokken. Voor deze pro vincie echter werd het gedelegeerd aan het College van Ge deputeerde Staten, met uitzondering van de Rijkswerken. Dit had tot gevolg, dat het Provinciale Waterstaatspersoneel, tot de inwerkingtreding van de Noodwet toegevoegd aan de water schappen, nu optrad als uitvoerende instantie voor het College van Gedeputeerde Staten. In de feitelijke toestand die ge schapen was, t.w. een bijzonder nauwe samenwerking tussen de Provinciale Waterstaatsdienst en de waterschappen, ver anderde hierdoor niets. Het mag hier met voldoening worden uitgesproken, dat deze samenwerking steeds zeer goed is gebleven. 3. De indeling van het verslag van de toestand der water keringen is noodzakelijkerwijs anders geworden dan voorheen het geval was. In deel II van het verslag vindt men de eigenlijke beschou wing omtrent de waterkeringen; hoewel vanzelfsprekend uit gebreid, is hier de volgorde van beschouwing der afzonderlijke waterkeringen niet anders geworden dan voorheen. In deel I, volgende op deze inleidingwordt apart een be schouwing van de stormvloed gegeven. Deel II bevat een elftal hoofdstukken, waarin achtereenvol gens de dijken van het vaste land, de waarden en de eilanden in ogenschouw worden genomen. Elk hoofdstuk wordt in vieren verdeeld, waarbij allereerst ter sprake komen de beschadigingen, het noodherstel en de droogmaking, vervolgens het dijkherstel met de daarbij aan-

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 15