en vloed onderhevig was. Op 15 Februari kwam dit werk gereed en was de vloedkom achter het stroomgat in de Ouden- hoornse zeedijk van 3725 ha tot 2600 ha teruggebracht. De dag tevoren was het gemaal van de polder Zuidland reeds begonnen met het droogmalen van zijn eigen gebied, waarin begrepen dat van de polder Velgersdijk. Ook andere binnendijken werden vrij snel hersteld of ver hoogd, doch de daardoor afgesloten polders konden eerst na reparatie of revisie van de beschadigde pompen en motoren door hun eigen gemalen worden drooggelegd. Om het droog maken te bespoedigen heeft men daarom op verschillende plaatsen hulpbemalingen en hevels ingeschakeld. Voor een groot deel werd het zoute water via het Kanaal door Voorne en via de Bernisse op de Brielse Maasboezem geloosd, vanwaaruit het bij eb op de Nieuwe Waterweg werd gespuid. Het gevolg van deze toevloed was, dat de boezem tijdelijk ernstig verziltte (chloride-gehalte 5000 mg per liter). Door krachtig doorspoelen was in de maand Juni het chloride-gehalte echter lager, dan sinds de afdamming in 1950 ooit was bereikt. Een belangrijk aandeel in de drooglegging van de polders iangs het Voornse kanaal werd geleverd door de pompboot Neptunus, die, na het beëindigen van zijn taak in de Hoeksche Waard (zie hieronder) naar dit gebied werd overgebracht. Deze in het Voornse Kanaal gelegen pompboot verzette lissen 6 en 28 Maart alleen al ruim 20 millioen m3 water of bijna 1I3 deel van het totale kwantum dat moest worden ver wijderd. Om de toevloeiing te bevorderen werden enkele bin nendijken doorgestoken. Voor de ontwatering van de Bernisse-polders werden 3 hevel- ieidingen en enkele hulppompen opgesteld, die het overtollige water op de polders van het Hoogheemraadschap van Putten 'oosden. De polder Nieuw Velgersdijk kreeg 2 hulppompen, die het water direct op het Spui brachten. Nieuw Schuddebeurs loosde via de bestaande uitwateringssluis op de polder Oud Schuddebeurs. De polders in het Hoogheemraadschap van Putten zijn op normale wijze met behulp van eigen lozingsmiddelen droog gevallen, terwijl zij daarna nog hebben deelgenomen aan de 143

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 145