Zoals hierboven is beschreven, bezweek de Spuidijk langs de polders Nieuw Schuddebeurs en Nieuw Velgersdijk op 2 plaatsen waardoor deze polders snel volliepen en het peil van de Bernisse steeds hoger werd. Er werden nog pogingen gedaan om het waterbezwaar tot genoemde polders te beperken, doch tevergeefs; geleidelijk liepen de achterliggende polders van het Hoogheemraadschap van de Bernisse vol. Maandagmorgen was het water reeds tot de trambaan Spijkenisse—Brielle gevorderd. Door in allerijl de duiker in de zuidelijke dijk van de polder Nieuw- en Oud Guldeland met zandzakken te stoppen, wist men deze polder voor instromen te behoeden en daarmede het in deze polder gelegen deel van de Groene Kruisweg watervrij te houden. Dit laatste was van bijzonder belang voor de verbinding met het westelijk deel van Voorne en Putten en het via Hellevoet- sluis te bereiken eiland Goeree-Overflakkee. Het van de Bernisse komende water is voorts over de Molen- en Biertse- dijk in de polder Simonshaven en Biert gestroomd. Nadat laatst genoemde polder geheel gevuld was, liep het water over de Westdijk en zette de polder Braband, Hekelingen en Vriesland blank. Met uiterste krachtsinspanning gelukte het ten slotte de lage plaatsen in de Molen- en Biertse dijk met 50.000 zandzakken op te hogen, waardoor de wateraanvoer vanuit het westen ophield en het overstroomde gebied zich niet verder uitbreidde. De foto's 17 en 18 geven een beeld van de strijd op dit punt en het daardoor bereikte resultaat. Teneinde de polders Geervliet c.a. en Spijkenisse c.a. veilig te stellen, heeft men bovendien de lage gedeelten van de Konijnen- en Mallendijk met zandzakken opgehoogd en de daarin gelegen duikers gedicht. Gelukkig heeft deze reserve kering geen water behoeven te keren. In de rampnacht zijn ook de polders Zuidland en Velgersdijk vanuit de Bernissepolders ingelopen. Daarnaast zijn bovenge noemde polders door bezwijken van de hoofdwaterkering op directe wijze geheel overstroomd. Nadat de polder Zuidland was gevuld is op de ochtend van de le Februari de Haasdijk overstroomd en vervolgens bezweken. Hierdoor liep de zoge- 136

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 138