127 d. De Scheurdijk. Door het niet sluiten van de coupure bij de loswal van de Domeinen is ten tijde van de hoogste vloed water in de Scheurpolder gelopen. De sloten werden gevuld, doch het land bleef juist boven water. Het buitenbeloop van de waterkering langs de noordzijde van de Noordbank- en Jantjespolder is ten westen van de spui- sluis van Rozenburg door golfslag over een lengte van 580 m beschadigd. Bij de hoogste vloed is over het hierboven be doelde dijksgedeelte water gestroomd, waardoor een bres van 13 m ontstond. De achterliggende Noordbankdijk kon het naar binnen stromende water niet keren, met het gevolg dat veel water de Jantjespolder is binnengekomen. Ook liep er enig water over de dijk van de Noordbankpolder. Deze polder heeft het meeste water echter via de verbindingsduiker uit de Jantjespolder ontvangen. e. De dijken van de Zeehondenpolder en de Groote Polder Krabbe. Deze werden gedurende korte tijd overstroomd zonder dat daarbij noemenswaardige schade aan de belopen ontstond. Deze overslag bracht echter geen water van betekenis in de polders. f. Dijk van de God zij Dankpolder. Nadat het water reeds geruime tijd over deze van een geringe kleidekking voorziene zanddijk was gestroomd, brak omstreeks 5.15 uur de dijk op een vijftal plaatsen door. De totale lengte van de gaten bedroeg 306 m, terwijl na de ramp bleek, dat de diepte tot even onder het maaiveld reikte. De in het dijks- lichaam opgenomen oude kleikade, welke tot een hoogte van L20 m N.A.P. reikte, hield echter stand, zodat geen stroom- gaten konden ontstaan. Het instromende water zette de gehele God zij Dankpolder blank, waarna het water over de westelijk gelegen Stortdijk vloeide en de Groote Polder Krabbe over stroomde. Hierbij werd de, over de gehele lengte van het eiland lopende, betonweg plaatselijk beschadigd. De Krabben- en Graspolders zijn via een coupure, die in de tweede wereldoorlog ten behoeve van de betonweg in de Krabbendijk was gemaakt en die niet tijdig kon worden ge-

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 129