Tengevolge van het bezwijken van hun buitendijken zijn de buitenpolders de Digna Johannapolder en Het Hooigors, als mede de Onderneming reeds vroeg ingelopen. Ook de andere buitenpolders, Het Grijpland en de Meeuw en Elft en Zalmplaat werden volledig geïnundeerd. Aan de oostzijde van het polderdeel de Elftplaat bij de zogenaamde Oostpunt, ontstond om 4 uur in de vroege morgen een gat, waardoor het water dit polderdeel instroomde. De instroming ging met zoveel geweld gepaard, dat alle poldersloten met grond werden dichtgespoeld. Omstreeks 6 uur vergrootte het gat zich in de richting van Het Grijpland tot een totale lengte van 85 m. Bij deze grote bres, met een drempeldiepte van 8.75 m N.A.P., verkeerde men echter in de gelukkige om standigheid, dat de voorliggende omkading van de Oostpunt intact was gebleven, zodat geen stroomgat kon ontstaan. In de buitendijken van de Meeuwplaat en de Zalmplaat werden twee gaten van respectievelijk 35 en 20 m geslagen, waarvan de eerste ten opzichte van het maaiveld een diepte van 4 m had. Voorts werd door overstroming het binnentalud in de polderdelen Elftplaat en de Zalmplaat over grote lengte aangetast. In het Grijpland ontstond in de dijk langs de haven van Poortugaal bovendien een gat met een lengte van 40 m. Het gat bij de Oostplaat werd gedicht door langs de buiten kant een noodkade te leggen. Later werd deze kade tot definitieve dijk verzwaard. Het gat in het polderdeel de Meeuwplaat werd gesloten deer het heien van een kistdam. Het wiel achter het gat heeft men volgereden met grond die bij de doorbraak in de polder was gestroomd. Het gat in de Zalmplaat is voorlopig met een 2.50 m N.A.P. hoge kleikade gedicht. h. Verschillende dijken in de gemeente Rotterdam (dijk vakken 16 t/m 22 en 24). Een gedeelte van de terreinen langs de le Petroleumhaven werd door het onderlopen van de havenkaden overstroomd. Langs de terreinen van de A.P.C. werd door golfslag de basalt glooiing zwaar beschadigd. Na het overlopen van de voor cle waterkering gelegen terreinen, stroomde het water over de Hoogen-, de Pastorie- en de Uiterdijk, waardoor gedeelten van de bebouwde kom van Pernis onder water kwamen. Door het 112

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 114