111 drooggelegd. Het gemaal Jan Barendrecht, dat het water van de Koedood op de Nieuwe Maas slaat, was reeds Zondagmorgen om 10 uur in werking gesteld. Het gemaal van de Zegen-, Molen- en Portlandpolders, dat onder water had gestaan, kon na grondige revisie op 24 Februari weer gaan draaien. Voorts werden op deze polders nog 4 hevels en een hulppomp geplaatst, zodat op 22 Maart deze polders weer droog waren. f. Albrandwaardse dijk (dijkvak 9). Deze dijk werd niet overstroomd en kreeg geen schade. Ook de omvang van de schade aan de waterkeringen van de buiten polders was niet groot. De Johannapolder, die met griendhout wordt beteeld, liep direct onder, daar zijn bedijking was verwaarloosd. De Jenever- en Kooipolder bestaat bijna geheel uit opgespoten terrein, waarop de Psychiatrische inrichting „Maasoord" is gevestigd. Alleen in de noordoosthoek van deze polder is een laag ge deelte, waar dan ook een gat in de waterkering is geslagen. Het gehele terrein liep onder water, zodat de patiënten tijdelijk op de verdieping moesten worden verpleegd. De polders behorende tot de Kijvelanden liepen onder via het terrein van Maasoord. Bovendien is bij de sluis aan het noordelijk eind van de haven van Poortugaal nog enig water over de dijk van de Kijvelanden geslagen. Burgers uit de ge meente Poortugaal hebben direct hier het gevaar bezworen door het maken van een kering van zandzakken. Genoemde buitenpolders kwamen met de normale lozings middelen droog. g. De Welhoeksedijk, de Hoogvlietsedijk en de Heersdijk (dijkvakken 10 en 11). Van deze hoofdwaterkering werd alleen de Heersdijk aan het binnentalud door overslaand water beschadigd. De dijk is ter plaatse een groene dijk met op de binnenberm een ver harde weg. Het binnenbeloop en een gedeelte van de kruin schoof tot aan de bovenkant van deze weg steil weg. Onder leiding van technici van de gemeente Rotterdam en met 400 man van de B.P.M. zijn hier direct zandzakken in de ontstane bressen gestapeld.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 113