2000 m werd beschadigd. Deze aantasting werd bij de tweede vloed van Zondag voortgezet. Door de druk van het buitenwater is de koker van de in de hoofdwaterkering liggende uitwateringssluis van de Crezée- polder van de binnenzijde uit opgebarsten. De meest aangevallen plaatsen werden met zandzakken en zeilen beschermd, terwijl de beschadigde sluis van de Crezée- polder met zandzakken werd verzwaard. Zoals uit het voorgaande blijkt, zijn alle buitenpolders vóór de Eenige- en de Molendijk ingestroomd. Door het overlopen van het opgespoten terrein, dat langs de Noord en vóór de Oude Gorzen is gelegen, ontstonden 3 gaten in de buitendijk van deze polder. Hierdoor werd dit poldertje geïnundeerd. Vervolgens liep het water door twee in de dijk tussen genoemde Oude Gorzen en de polder Vóór-Donkersloot en Woude in het wegsbelang aanwezige doorgravingen de polder Vóór-Donker sloot en Woude in, waarna ook de lage kaden om de Kerke- polder werden overstroomd. Het geweld van het in de Kerke- polder stromende water veroorzaakte ten slotte een gat in de dijk, tussen de Kerkepolder en de zuidelijk daarvan gelegen polder Het Zand. De Noordhavendijk langs de haven van Ridderkerk werd door het in hevige beroering zijnde inundatie water in de buitenpolders aan de binnenzijde ernstig be schadigd. In de buitenkering van de polder Het Zand werden 3 gaten met een totale lengte van 56 m geslagen. Bij de Crezéepolder ontstond in de Oude Veerdam een gat ter lengte van 90 m. Al de hierboven genoemde buitenpolders vloeiden vol tot de hoogst gemeten waterstand van de Noord, te weten 3.70 m N.A.P. Door het voor de Oude Gorzen liggende opgespoten terrein werd, bij het dalen van het buitenwater, de verbinding tussen de polder Vóór-Donkersloot en Woude en de Noord weer verbroken; geen water kon meer in of uit. Om het inun datiewater toch te kunnen lozen werd onder andere in de Noordhavendijk een gat gemaakt. Verder hebben nog een pompboot, in de haven van Ridderkerk en een hulppomp bij de watertoren van Slikkerveer, de polders helpen droogmaken. De gaten in de polder Het Zand werden op 8 Februari door burgers en militairen met perkoenpalen en zandzakken provi sorisch gesloten. Achter deze noodkering is later een dam van 104

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 106