De Kilwaterleiding in de stormvloed 1953 door C. VAN PUTTEN In de nacht van Zaterdag 31 Januari op Zondag 1 Februari werd het bedrijf tegen drie uur door de brandweer en even later door de Burgemeester persoonlijk gealarmeerd i.v.m. de kritieke toestand, ontstaan tengevolge van de abnormaal hoge waterstand. Daar de kans op dijkdoorbraak in de omgeving groot was, werden om vier uur, zodra de torenreservoirs gevuld waren, de electromotoren uit geschakeld. Na hoog water 0111 7 uur 's morgens, toen de dijk niet bezweken was, werd getracht weer water te leveren. De electrische stroom geleverd door het GEB te Dordrecht was echter om 6 uur 40 uitgevallen, zodat gebruik gemaakt moest worden van het Skoda- Diesel noodstroomaggregaat. Tengevolge van buisbreuken in door gebroken dijken en omdat velen nog trachtten drinkwater in voor raad te nemen, waren de torenreservoirs leeg geraakt. Het gelukte niet de pompen onder voldoende druk te houden. Leidingen in de gemeente 's-Gravendeel, die breuk vertoonden, zijn 's morgens nog afgesloten, het was echter niet mogelijk de andere gemeenten te bereiken, daar een groot gedeelte van 's-Gravendeel toen reeds onder water stond en de verbindingen verbroken waren. Voor versterking der dijken in de onmiddellijke omgeving werd een dankbaar ge bruik gemaakt van het op de waterwinplaats aanwezige afgewerkte filterzand. De gehele nacht en ochtend reden auto's af en aan om zandzakken naar de bedreigde plaatsen te brengen. Daar rekening moest worden gehouden met de mogelijkheid, dat ook de polder Trekdam, waarin de waterwinplaats is gelegen, overstroomd zou worden, werden door het machinekamerpersoneel en de chef-fitter de electromotoren uit de pompenkelder op de machinekamervloer getakeld. Deze vloer ligt ongeveer 1 m A.P. Tegen de middag stroomde het water met kracht het terrein op en bereikte spoedig een hoogte van 1.75 m A.P., zodat alle zuiveringsinrichtingen onder water kwamen. In de machinekamer stond het water 75 cm op de vloer, het was dus niet gelukt de motoren droog te houden. Wel was het aldus mogelijk reeds na enkele dagen de motoren met een platboomd vaartuig uit de machinekamer te halen en naar de EMF te Dordrecht te vervoeren om ze te doen drogen. De behan delde motoren waren weer terug in de machinekamer vóór het ter rein droog was. Dadelijk na het droogvallen van het terrein konden dientengevolge de zuiveringsinrichtingen weer in bedrijf worden genomen. Gedurende de eerste dagen na de ramp kon de waterlevering slechts geschieden door gebruik te maken van tankwagens, melk bussen en mandflessen, aangevoerd van de waterleidingen te Rot terdam, Dordrecht. Dubbeldam en Oud-Beijerland en door par ticulieren. Met Oud-Beijerland is ons net sinds 1939 op twee plaatsen gekoppeld, n.l. te Krooswijk en aan de Blaaksedijk. Hoe wel de verbindingen zeer moeilijk waren zijn reeds Dinsdag de uitlopers van het buizennet in de andere gemeenten zoveel mogelijk afgesloten. Bij deze en verdere werkzaamheden werd hulp verleend door het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening, dat de Op zichter die met het toezicht op de uitbreidingswerken was belast, ter beschikking van de Directie stelde om assistentie te verlenen. Vrijdag 6 Februari was het bedrijf van Oud-Beijerland in staat water te leveren over Krooswijk. De leiding ter plaatse is echter slechts 0 100 mm wijd en sterk aangegroeid, zodat weinig water op deze wijze geleverd kon worden. Het gelukte o.a. niet om 's nachts water in de toren te Klaaswaal te brengen, ook niet nadat met tussenschakeling van een motorbrandspuit getracht was de druk op te voeren. Toch werden naar schatting door deze kop peling ongeveer 400 percelen gedeeltelijk geholpen. Over Blaakse dijk kwam de koppelleiding op Dinsdag 10 Februari in bedrijf, het was daarvoor noodzakelijk eerst een leiding in de gemeente Heinenoord te herstellen. Over deze leiding werd water geleverd aan een gedeelte van de gemeente Mijnsheerenland. ongeveer aan 220 percelen. Ook deze leiding is te nauw om een hoeveelheid van enige betekenis te leveren. Donderdag 5 Februari arriveerden militairen met zuiverings installaties. Zowel de Amerikaanse als Engelse installaties deden weinig dienst. Zij konden slechts daar opgesteld worden waar het zoutgehalte van het te behandelen water geen bezwaar opleverde, o.a. langs de Kil te 's-Gravendeel en langs de Oude Maas te Put- tershoek. Ook in Strijen werd een installatie geplaatst voor zui vering van polderwater. Dikwijls stagneerden sommige pompen vooral tijdens de vorstperiode. De waterleiding der Gemeente Rotterdam zond een waterboot naar Numansdorp, terwijl later ook een bootje voor 's-Gravendeel beschikbaar gesteld werd, waarmede water te Dordrecht werd ge haald, dat dan per tankauto gedistribueerd kon worden. Op Woensdag 11 Februari is met burgemeester Van Dijk van Hoeksche Waard West de mogelijkheid van koppeling der leidin gen te Zuid-Beijerland aan de Zuidzijde en Zwartsluisje besproken. Dank zij diens medewerking en die van het waterleidingbedrijf te Rotterdam, dat ons aan materialen hielp, kon reeds op Vrijdag 13 Februari de verbinding tot stand gebracht worden. Over deze koppeling was het mogelijk Zuid-Beijerland van water te voorzien en zelfs 's nachts een gedeelte van de gemeenten Klaaswaal en Westmaas, naar schatting ten behoeve van ongeveer 1.000 percelen. De suikerfabriek te Puttershoek, die een filterinstallatie bezit voor zuivering van ketelvoedingwater, bood haar installatie aan voor de openbare drinkwatervoorziening. Een chloreringsapparaat was aanwezig, zodat het mogelijk bleek met de installatie betrouw baar drinkwater te leveren, zij het dan dat ook hier het voorschrift moest gelden het drinkwater voor gebruik te koken. Het Keurings instituut voor Waterleidingartikelen te 's-Gravenhage stelde een bacterioloog beschikbaar, die ruim een week toezicht op de instal latie hield tot het bedienend personeel voldoende was ingewerkt. Met deze installatie is sinds 14 Februari de watervoorziening van Puttershoek en Maasdam geregeld voor 1.100 percelen. Het liet zich al dadelijk aanzien, dat het voorlopig onmogelijk zou zijn deze beide dorpen van het pompstation te 's-Gravendeel uit te bedienen, daar de nieuwe transportleiding naar Puttershoek, die eerst m.i.v. 1 Januari 1953 in gebruik was genomen en langs de zwaar gehavende Molendijk liep, voorlopig onbereikbaar zou zijn en op vele plaatsen breuken zou vertonen. Om voldoende water te kunnen leveren bleek het nodig van het terrein bij de suiker fabriek naar onze buisleiding een nieuwe aanvoerleiding 0 150 mm aan te leggen. Onze leiding door de Molendijk kon Donderdag 23 April weer in gebruik genomen worden, zij is echter op Dinsdag 28 April opnieuw, tijdens werkzaamheden met een drag line, vernield, zodat op die dag de installatie van de suikerfabriek weer voor een halve dag ingeschakeld werd. Aan de suikerfabriek is dan ook verzocht haar installatie voorlopig nog intact te hou den. Na 23 April werd het gehele voorzieningsgebied weer door het eigen pompstation bediend. De assistentie over de leiding te Krooswijk door Oud-Beijerland duurde van 6 Februari tot 8 Maart, die van Heinenoord over Blaaksedijk van 9 Februari tot 10 Maart, terwijl Hoeksche Waard West van 13 Februari tot 20 Maart hulp verleende. Het Waterschap „De Hoeksche Waard" zegde al dadelijk na de ramp toe, dat getracht zou worden zo spoedig mogelijk de polder Trekdam droog te malen, teneinde de waterwinplaats weer bereik baar te maken. Op 13 Februari arriveerde de "Neptunus" in de Kil bij de waterwinplaats en werd door Wilton Fijsnoord begon nen met één, later met vier aggregaten aan de droogmaling. (Bij volle belasting was de capaciteit ongeveer 900.000 m3 per etmaal). Op 25 Februari kwam het terrein grotendeels bloot, zodat op 26 Februari een aanvang gemaakt kon worden met het reinigen der zuiveringsinrichtingen en het desinfecteren van de reinwater- kelders. Dit leverde wel enige bezwaren op, daar het terrein en de installaties met een dikke laag slib waren bedekt, terwijl het water zeer zout was, n.l. 6510 mg chloorion per 1. overeen komende met 11 gram keukenzout per liter. Een week later op 5 Maart was het weer mogelijk een gedeelte van het leidingnet te 's-Gravendeel af te spuien en onder druk te brengen, terwiil Za terdag 7 Maart water geleverd kon worden in de richting Klaas waal en Numansdorp en naar Strijen. Hoewel de uitkomsten van 43

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 40