De Goudse Waterleidingmaatschappij en de stormvloed door C. RODENHUIS In de rampzalige stormnacht van 31 Januari op 1 Februari j.l. is de Goudse Waterleiding Maatschappij N.V. niet gespaard ge bleven. De dijk langs de uiterwaard, welke vorig jaar is opge spoten met baggerzand uit de Hollandse IJssel, bezweek te ongeveer 5 uur in de ochtend. Deze dijk, welke aangelegd is om de in latere jaren aangekochte uiterwaard, heeft een lichter profiel dan de dijken, welke om het oorspronkelijk terrein liggen. De kruin van deze dijk ligt gemiddeld op 3,50 m plus N.A.P. De oorspronkelijke dijken liggen op 3,80 m plus N.A.P. Zij hebben stand gehouden, echter het water, dat zich na de doorbraak in de uiterwaard stortte, liep bij steeds hoger wordende vloed om de gebouwen van de watertoren, werkplaatsen, loodsen, enz. heen, nadat de in allerijl ter plaatse aangebrachte zandbarricades waren bezweken. Het ge volg was, dat het gehele terrein overstroomd werd. Te ruim 6 uur had de ramp zich voltrokken. De deuropeningen in de even ge noemde gebouwen, waren voldoende met zandzakken en hout af gesloten, zodat hierin geen water kon binnendringen. Aan de zich daarin bevindende installaties werd geen schade toegebracht. Overigens waren de beide reactiebassins, de drie bezinkbassins, de drie langzame zandfilters, 15 waterwinningsputten, zomede de grote reinwaterkelder, pompkelders en bedieningshuisjes, waarin zijn opgesteld 12 electrisch gedreven pompaggregaten, onder water gelopen. Door verbranding gingen enige motoren verloren. De 7 snelfilters, welke op de dijk tussen het terrein van de maat schappij en het terrein, in eigendom bij de gemeente Gouda, staan opgesteld, werden niet overstroomd. De waterlevering moest onmiddellijk worden gestaakt. Het was zaak om het water, dat het oorspronkelijke terrein had over stroomd, zo spoedig mogelijk weg te pompen. Dat was mogelijk daar de hierom gelegen dijken intact waren gebleven. Nadat de in dit gedeelte gelegen winningsmiddelen en installaties voor een gedeelte waren schoongemaakt, c.q. hersteld, kon de waterlevering weer op gang komen. Uit verschillende plaatsen werden onmid dellijk pompen gerequireerd, zodat in de loop van 1 Februari reeds met het wegpompen van het water kon worden begonnen. Maandagochtend te 5 uur w7as dit terrein leeggepompt en kon met het afzonderlijk leegpompen van de bassins, pompkelders, etc. worden begonnen, zomede met het desinfecteren van deze bedrijfs middelen en het herstellen van de electromotoren, aansluitingen, etc. Aangezien de waterlevering onmiddellijk na de overstroming was gestaakt, was in de reinwaterkelder onder de watertoren be trouwbaar water voorhanden gebleven om de bassins schoon te spoelen. De motoren van de putten no. 31 en 32 waren intact ge bleven. Deze liggen n.l. achter de dijk waarop de snelfilters ge plaatst zijn. In verband hiermede konden, zodra in de loop van de ochtend van 2 Februari een bezinkbassin schoon was gemaakt, door middel van een provisorisch ontijzeringssysteem en door ge bruikmaking van een noodkalkleiding, de waterwinning en de bevoorrading reeds beginnen. Successievelijk werden bassins schoon gemaakt, motoren en pompen nagezien en waar nodig tijdelijk vervangen. In de uiterwaard, welke rechtstreeks door de dijkbreuk overstroomde, liggen 9 putten aangesloten op een 200 mm zuig- leiding. Deze leiding was ter plaatse van de dijkbreuk vernield. De herstelling daarvan kon eerst geschieden nadat het gat in de dijk was hersteld. In verband daarmede werd bij laag water de evengenoemde zuigleiding „afgekapt", waardoor 5 van de 9 put ten direct in gebruik genomen konden worden. Dinsdagmiddag 2 Februari om 16.30 uur werden de afsluiters in de transportlei dingen naar de stad weer geopend en een paar uur later had iedere inwoner van Gouda weer water, zij het onder lagere druk dan normaal. De druk van 12 a 14 meter werd geleidelijk opge voerd en sedert 12 Februari was de druk weder normaal. De waterlevering aan Reeuwijk begon in de avond van 3 Februari, terwijl de levering aan Haastrecht in de nacht van 5 op 6 Februari hervat kon worden. Voor deze laatste levering moesten te Stol- wijkersluis eerst 1 zij het provisorisch) voorzieningen aan het lei dingnet getroffen worden, aangezien ter plaatse van het punt van levering-engros door beschadiging van de dijk vrij ernstige be schadigingen aan het leidingnet waren ontstaan. De grote meter- put b.v. was een paar meter van zijn oorspronkelijke plaats gerukt. Het grootste gedeelte van de gemeente Haastrecht is nagenoeg niet van water verstoken geweest, aangezien aan deze gemeente water werd geleverd via een koppelleiding met het net van de water leiding van Oudewater. De levering van water aan percelen in de gemeente Gouderak kwam geleidelijk op gang. De hoofdleiding langs de Gouderakse dijk was op 8 plaatsen vernield tengevolge van afslag en afschuiving van de binnenkant van die dijk. Het tempo van het herstel hield verband met de dijkherstellir.g. De levering van water engros aan de gemeente Gouderak kwam, na dat 3 Februari weer water kon worden geleverd, geleidelijk op gang, naarmate de vernielingen aan d; hoofdleiding van het distri butiebedrijf van Gouderak hersteld werden. Sedert 13 Februari is door een koppelleiding water geleverd aan de Waterleiding „Lek en IJssel" ten behoeve van de gemeente Ouderkerk aan de IJssel. De waterleiding „Lek en IJssel' leed zowel aan de winplaats als aan het hoofdleidingnet ernstige schade. Het laaggelegen gedeelte langs de hoofdgebouwen is in aan sluiting aan de dijk, welke op 3,80 m plus N.A.P. ligt, door middel van een barricade van zandzakken, waar achter een kleidam van 1 m breedte, op 3,80 m plus N.A.P. gebracht en tegen zeer hoog water beschermd. Aangezien het hoofdleidingnet 2,5 etmaal zonder druk was ge weest is in overleg met de waarnemend Inspecteur van de Volks gezondheid van het begin van de waterlevering af 3 mg/1 chloor aan het water toegevoegd. Het chloor trok snel door het leidingnet, zodat op 4 en 5 Februari gemiddeld 2 mg/1 in het net werd aan getroffen. Een inmiddels ingesteld wateronderzoek wees uit, dat dit volkomen goed was. Nochtans wenste de waarnemend Inspec teur van de Volksgezondheid, dat het chloreren zou worden voort gezet. Op 18 Februari kon het chloreren van het water worden beëindigd. Zondagmorgen 1 Februari werd de bevolking van Gouda na de nieuwsberichten van 8 uur via de radiocentrale op de hoogte gebracht van de storing in het bedrijf en daarbij mededeling ge daan van te nemen maatregelen met betrekking tot een noodvoor ziening door middel van tankwagens. Om ruim 10 uur kon reeds mededeling worden gedaan van een voorlopig programma, twee wagens voor de binnenstad zouden te ongeveer 11 uur beginnen te rijden. Het bleek mogelijk om 6 tankwagens in te zetten. De stad werd in 6 wijken verdeeld. In elke wijk werd dezelfde dag nog water per tankauto aangevoerd. Op Maandag 2 en Dinsdag 3 Fe bruari reed van des morgens 6 uur tot des avonds 7 uur regelmatig in elke wijk een tankauto. Ziekenhuizen e.d. werden extra voor zien. Het water werd van de zuivelfabriek „de Producent" betrok ken, welke fabriek een eigen waterwinning, met betrouwbaar water heeft. Het bedrijf heeft zijn deel gehad van de ernstige ramp, welke ons land getroffen heeft. De geleden schade raam ik op f 27.000. Dankbaar ben ik echter, dat het mogelijk bleek om twee en halve etmaal nadat de ramp zich voltrokken had weder water te leveren. Dit kon slechts gebeuren doordat ieder lid van het personeel, geen uitgezonderd want administratief personeel bediende de tankwa gens, op bewonderenswaardige wijze zijn plicht deed. Daar de eigen personeelsbezetting ontoereikend bleek werd bij de werkzaamheden ingeschakeld personeel van het bouw- en aannemingsbedrijf van de fa. v.h. G. J. van Wingerden Zn. en van het electrotechnisch bureau C. G. van Ardenne. Bovendien waren twee filterploegen van 2X6 man van de Leidse Duinwater Maatschappij N.V. te Leiden in de nacht van 2 op 3 Februari te Gouda werkzaam. Van Zondagmorgen 1 tot en met Dinsdag 3 Februari zijn ongeveer 25 man continu aan het herstel werkzaam geweest. 42

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 39