Afb. 2. Een geul, die het dorpje Den Bommel halveert, gezien van het gesloten dijkgat in het midden van het dorp. Fig. 2. A channel cutting the village of Den Bommel into halves, as seen from the closed gap in the dyke in the centre of the village. Fig. 2. Gouletcoupant le village de Den Bommel en deux, vu depuis la rupture réparée dans la digue au centre du village. Aanvang waterlevering via de leiding aan Dirksland 4/3 Sommelsdijk/ Middelharnis 5/3 Stad a.h. Haringvl. 7/3 Den Bommel 14/3 Oude Tonge 21/3 Ooltgensplaat 26/3 Nieuwe Tonge 26/3 Waterlevering via de leiding aan alle gemeenten hersteld 26 Maart 1953, dus ongeveer 50 dagen na de ramp. In deze 50 dagen waren een groot aantal buisbreuken in Stellen dam. Herkingen, Den Bommel. Ooltgensplaat. Oude Tonge en Nieu we Tonge hersteld, terwijl gelijktijdig de signaalkabel en water standsmelders waren gerepareerd, mede dank zij de uitnemende hulp ons bedrijf geboden door personeel van de P.T.T., dat zelf zo zwaar getroffen was. Een der gevolgen van de ramp was, dat het buizennet door buisbreuken erg was verontreinigd, zodat grondige chloring van het afgeleverde water dringend vereist was. De chloringen, uitge voerd in samenwerking met welwillende hulp van personeel van de Drinkwaterleiding der gemeente Rotterdam en het Keuringsinstituut voor Waterleiding Artikelen (K.I.W.A.) vereisten grote zorg en ook veel tijd van het eigen personeel, omdat de door het gehele gebied geplaatste chloorpompen dag- en nachtbediening noodzakelijk maak ten. Het gevolg van de zware chloring was, dat van de verbruikers die voorheen geen gechloord water gewoon waren, vele klachten binnenkwamen over de hoedanigheid van het afgeleverde product. Voortdurende onderzoekingen van door personeel van ons bedrijf genomen watermonsters, die op de dag van monsterneming naar Rotterdam waren gebracht en door het laboratorium van de Drink waterleiding der Gemeente Rotterdam werden onderzocht, stonden er borg voor dat het water voldeed aan de eisen van de volksge zondheid. Na de vorenomschreven ingebruikstelling van de hoofdleidingen werd systematisch overgegaan tot het aansluiten van verschillende straten en wijken met gelijktijdige a/sluiting van door de storm- Afb. 3. Het dorp Nieuwe Tonge. De hoofdleiding (links) was hier over aanzienlijke lengte weggeslagen. Fig. 3. Village of Nieuwe Tonge. Main pipe-line (at left) was swept away over a considerable length. Fig. 3. Le village de Nieuwe Tunge. La conduite-maitressc, cui se trouvait a gauche sur la photo, fut enlevée par les eatix envahissantes sur line grande longueur. vloed weggeslagen percelen. Daarbij werd door het bedrijf voorrang verleend met betrekking tot de aansluiting van percelen in de ern stig getroffen gemeenten als Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Den Bom mel, Stellendam en Ooltgensplaat. Dank zij de hulp van het Neder], Rode Kruis waren zeer kort na de ramp enige waterboten, ter beschikking gesteld door de Drinkwaterleiding der gemeente Rotterdam, en vanuit Vlaardingen naar Goeree-Overflakkee gedirigeerd. Die waterboten. welke hel water overpompten in op wagens en tractoren geplaatste water tanks. vertrokken aanvankelijk na lossing direct weder naar Rotter dam of elders. Daar hiermede te veel tijd gemoeid was, werd na korte tijd een groot tankmoederschip ingeschakeld, dat ligplaats kreeg in de buitenhaven van Middelharnis. Vanuit deze mosderboot werd door de kleine waterboten regelmatig water geladen, waardoor de onderbreking van de waterdistributie tot het uiterste werd be perkt. Vermelding verdient hierbij, dat de gemeente Ooltgensplaat enige tijd van water werd voorzien vanuit de provincie Noord- Brabant. Op plaatsen, die voor een wagen of tractor door het water onbe reikbaar waren, werd water in melkbussen of houten tonnen, per boot, duck, amphibiewagen e.d. op de gewenste plaatsen bezorgd. Hier volgen nog enige gegevens, die een beter inzicht omtrent dc schade aan het bedrijf zullen geven: Het aantal verwoeste percelen in het verzorgingsgebied, waar de dienstleidingen, watermeters enz. moeten worden weggebroken, bedraagt globaal 700 stuks. Het totaal aantal in het verzorgingsgebied geplaatste water meters bedroeg voor de ramp rond 7800 stuks. Een groot deel daarvan moest tengevolge van de ramp wor den ingenomen. De schade aan het bedrijf toegebracht, wordt inclusief de schade aan het kantoorgebouw, magazijn enz. globaal geschat op f 100.000.Hieronder is niet begrepen het bedrag, dat eventueel verschuldigd zal zijn voor huur van waterschepen, vergoedingen aan vrachtrijders voor het gebruik van wagens met tanks e.d. Daar de watermeters meestal geplaatst zijn in meterputten, valt de schade aan de watermeters nogal mede. Velen is de Stichting Drinkwaterleiding Goeree Overflakkee grote dank verschuldigd voor de hulp, welke in dagen van bittere nood werd geboden. Dat geldt zowel voor hel eigen personeel als voor degenen, die hetzij naar het eiland kwamen, hetzij vanaf de vaste wal zich intensief hebben ingespannen om die nood te lenigen. De plaatsruimte laat helaas niet toe om allen te noemen; nimmer echter zullen hun prestaties door het bedrijf worden vergeten. 40

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 37