Afb. 4. Reinwaterkelder, waarvan het buitentalud is weggespoeld. Fig. 4. Clear water reservoir, from which part of its earth cover was swept away. Fig. 4. Réservoir d'eau filtrée, dont une partie de la couverture de terre fut enlevée. schakelen dat, wanneer een pompstation zou uitvallen, als door een ketting-reactie ook de werking van de volgende pompstations zou worden onderbroken. Tot op beperkte hoogte is dit gelukt, doch de daarvoor benodigde apparatuur werd zo ingewikkeld dat het middel erger werd dan de kwaal. Een enkele keer is het dan ook voorgekomen, dat een ongewenste drukverlaging in een lei dinggedeelte optrad, maar dat is steeds incidenteel geweest en van zeer korte duur. Het is van belang te weten, dat, hoewel het pompstation van de waterleiding zich bevond in de westhoek van het eiland, in Zierikzee geen watertoren aanwezig was. Nadat de Duitsers de watertoren te Zierikzee tijdens de oorlog hadden opgeblazen was na de oorlog daarvoor in de plaats gekomen een grote drukketel installatie. Deze drukketelinstallatie met de daarbij behorende reinwaterkelders met een totale inhoud van 1500 m3 is opgesteld ten noordwesten van de stad aan de Zandweg. De installatie was tengevolge van de overstroming volledig buiten werking gesteld. De motoren en alle apparatuur in het opjaagstation waren over stroomd. Tijdens het bouwen van de noodleiding tussen Renesse en Brou wershaven is ook gewerkt aan het reinigen van de grote rein waterkelders bij het drukketelstation aan de Zandweg (zie afb. 4)Deze reinwaterkelders stonden vol met zout water en moesten dus worden leeggepompt. Daarna dienden zij te worden gevuld met water dat via Renesse en Brouwershaven in Zierikzee zou aan komen. Niet alleen was de waterleidinginstallatie in dit drukketel station onbruikbaar tengevolge van het bij vloed onder water lopen van alle pompen en motoren, doch uiteraard was ook de electrische schakelinstallatie geheel vernield. Aangezien dus de grote drukketelinstallatie niet kon worden gebruikt, werd besloten om in de stad Zierikzee op een hoog gelegen droog punt op de Schuithaven een kleine drukketel installatie te bouwen, die ervoor moest zorgen dat het via Brou wershaven aangevoerde water onder druk in de stad zou kunnen worden gedistribueerd. Gezien de kleine hoeveelheid water welke per uur toevloeide werden de inmiddels schoongemaakte rein waterkelders bij het grote drukketelstation aan de Zandweg ge durende 20 uren in een etmaal gevoed met het water dat van Brouwershaven kwam, terwijl gedurende enkele uren door middel van de kleine drukketelinstallatie op de Schuithaven dit ver zamelde water onder druk in de stad werd gedistribueerd. Een afzonderlijk daarvoor boven hoogwater opgestelde pompinstallatie in het drukketelstation aan de Zandweg (zie afb. 5) zorgde voor de voeding van de drukketelinstallatie op de Schuithaven. Op de afbeelding zijn 2 electrische pompen zichtbaar. Zo was de situ atie, nadat een noodkabel naar het drukketelstation was gelegd, omdat de hoogspanningsinstallatie vernield en onbruikbaar was. Alvorens die electrische noodaansluiting gereed was, werd het water uit de reservoirs gepompt met een klein benzinepompje, dat in de open lucht boven op een der reservoirs was opgesteld. Deze toestand werd echter onhoudbaar, omdat de bediening bij enigs zins ruw weer levensgevaarlijk, zo niet onmogelijk was (zie afb. 6). Ondanks de aanwezigheid van een goede vlet met buitenboord motor waren de golfslag en de stroom tussen de Nobelpoort te Zierikzee en het drukketelstation bij krachtige wind zo sterk, dat een overtocht grote risico's opleverde. Een overtocht bij nacht was volstrekt onverantwoordelijk en bleef daarom achterwege ook wanneer ingrijpen uit een oogpunt van bedrijfsbelang nodig was. In verband daarmede moest het mogelijk zijn om vanuit het kan toor te Zierikzee in het drukketelstation een pomp in en uit te schakelen en een afsluiter te openen en te sluiten. Hiervoor was electrische energie nodig; daarom werd vanuit de stad een nood- kabel gelegd naar het drukketelstation. De afstandsbediening is met zeer eenvoudige middelen over 2 draden van de telefoonkabel tot stand gebracht en wel met behulp van een nog zeer nieuw schema van Heemaf. De aandrijving van de afsluiter waarvan zelfs de bedienings kolom bij hoogwater onder water verdween is door eigen personeel verzorgd met behulp van een groot aandrijfwiel met een diameter van 1.80 m en een electromotor met omkeerbare draairichting. Deze zeer merkwaardige installatie werd omstreeks 15 Juli 1953 in bedrijf gesteld en heeft praktisch zonder storingen 4 maanden gewerkt. Het rendement van de gehele nood-watervoorziening werd door deze semi-automatische installatie zeer verhoogd. Deze wijze van werken met enige pompen in serie op een gesloten buizennet was een noodmaatregel die normaal niet is goed te keuren. De zorg voor de hygiënische betrouwbaarheid van het tijdens de noodvoorziening gedistribueerde water was dan ook een hoofdstuk apart. Het begon al in de eerste dagen toen het water uitsluitend per tankboot werd aangevoerd. De chemisch-bacteriolo- gische dienst van het Rotterdamse waterleidingbedrijf zorgde voor een zodanige dosering van chlooramine, dat de werking hiervan te volgen was tot in de emmers en teilen die de bevolking overal Afb. 5. Noodpompinstallatie in het drukketelstation. Fig. 5. Emergency pumps in booster station. Fig. 5. Pompes de secours dans la station de refoulement. 36

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 33