Gevolgen van de overstromingsramp voor het Middelburgse Waterbedrijf door Ir B. C. ROETERS VAN LENNEP doorbraak noord waterwingebied van middelburg Afb. 1. Fig. 1. Map of water winning area of Middelburg Water Supply. Fig. 1. Carte des terrains de captage du Service des Eaux de Middelbourg. Tot 1 Februari 1953 bestonden bij het Middelburgse Waterlei dingbedrijf twee zeer omvangrijke dossiers, waarvan het ene be trekking had op de oorlogsschade 1940 en het andere op de over- stromingsschade 1944. De financiële afwikkeling hiervan is nog .liet voltooid. Op 1 Februari 1953 is een derde dossier geopend en wel betreffende de stormvloedschade 1953. Door de stormramp in 1953 is de waterwinplaats in de duinen te Oranjezon buiten dienst gekomen. Zondagmorgen 1 Februari werd ik om ongeveer 5 uur opgebeld door de opzichter van het Pompstation Oranjezon, waarbij deze mededeelde dat t.g.v. een doorbraak van de duinen te Oostkapelle het zeewater tot nabij het Pompstation stond en dat de beide machinekamers, te weten de normale en de scherfvrije, welke laatste in 1940 was gemaakt en waarin o.m. een nood-diesel-aggregaat was opgesteld, onder water stonden doordat het zeewater hierin, via de nooduitlaten, was bin nen gedrongen. (Zie afb. 1.) De in de loop der jaren als gevolg van de voortdurende duin afslag uiterst gevaarlijke situatie van de duinrand bij Oostkapelle, waarop Middelburg reeds jarenlang de betreffende instanties had gewezen, o.m. nog in een bespreking met de toenmalige Minister op 7 Mei 1952, kwam wel op een zeer dramatische wijze tot uiting. Bij inspectie bleek, dat het betrekken van water uit de winplaats voorlopig uitgesloten moest worden geacht. (Zie afb. 2.) Onbekend nog met wat bij de zusterbedrijven op Walcheren en Zuid-Beveland was gebeurd, werd in de loop van de dag, nadat slechts de directeur van het Ziekenhuis was gewaarschuwd, de wa terlevering aan de verbruikers, zonder enige waarschuwing, stop gezet, om althans over enige reserve-voorraad in het hoogreservoir en laagreservoir te Middelburg te kunnen beschikken. Achteraf is gebleken dat dit een zeer verstandige maatregel is geweest. Later op de dag bleek n.l. dat, hoewel de winplaats van Vlissingen intact was gebleven, het Pompstation van de N.V. Waterleiding Mij Mid den-Zeeland aan de Sloedam ook onder water was gekomen en de toevoer vanuit Zuid-Beveland door buisbreuken was verbroken. Middelburg was dus, wat zijn watervoorziening betreft, geheel aan gewezen op de bovengenoemde reserve-voorraad. De getroffen maatregelen laten zich nu onderscheiden in: a. Maatregelen voor de distributie aan de Middelburgse verbrui kers en die in het Middelburgse verzorgingsgebied. b. Maatregelen op het Pompstation en de winplaats te Oranjezon. ad aZondag 1 Februari 1953 nog werden maatregelen getrof fen voor de distributie van het in het hoog- en laagreservoir aan wezige water. Hierbij was het een voordeel dat wij niet vreemd tegenover een dergelijke situatie stonden, omdat in 1944 met een zelfde bijltje was gehakt. Toen was door buisbreuken aanvoer van uit het intact gebleven pompstation en de winplaats niet mogelijk. Hetzelfde gold voor aanvoer door middel van de koppelleiding met het buizennet van de N.V. Waterleiding Mij Midden-Zeeland. Bij de watertoren in Middelburg werd wederom een tapinrichting gemaakt voor het vullen van tankwagens. Op Maandagmorgen 2 Februari kon begonnen worden met het huis-aan-huis verstrekken van één emmer water per gezin. Op Dins dag 3 Februari vond een bespreking plaats onder voorzitterschap van het lid van Ged. Staten Mr Dr Mes met alle belanghebbenden, teneinde de problemen van de watervoorziening op Walcheren en Zuid-Beveland nader onder het oog te zien. Hierbij werden onder Afb. 2. Het zeewater in de waterwinplaats. Fig. 2. The catchment area flooded by sea-water. Fig. 2. Les terrains de captage envahis par la mer. 30

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 27