Afb. 8. Amerikaanse waterreinigingsinstallatie te Domburg. Februari 1953. Fig. 8. U. S. IFater purification plant at Domburg. February 1953. Fig. 8. Installation d'épuration d'eau américaine a Domburg, février 1953. tank ter beschikking gesteld. De gedeeltelijke voorziening per tank wagen moest voor Vlissingen tot en met 7 Februari geschieden. Hoewel de gemeenten Domburg en Oostkapelle nog niet behoor den tot ons concessiegebied, is gezien de beslissing gemeld in de inleiding, op 1 Februari contact opgenomen met de Burgemeester van Domburg en door onze Maatschappij een watertank ter be schikking gesteld, teneinde van uit Westkapelle voor zover nodig de gemeenten Domburg, Oostkapelle, Grijpskerke en Aagtekerke van drinkwater per tankwagen te voorzien, zodat ook deze gemeen ten niet zonder een, zij het dan ook primitieve watervoorziening zijn geweest. Met de overige gemeentebesturen op Walcheren is eveneens on middellijk na de ramp telefonisch contact opgenomen, teneinde met de ingestelde tankwagendienst op zo ruim mogelijke schaal te hel pen. Het gehele tankwagenbedrijf. waarbij een enkele gemeente als Veere elke dag moest worden voorzien en de andere gemeenten met een langere tussenpoos of na telefonische afroep, kon op 5 Maart worden beëindigd. Groep DomburgOostkapelleAagtekerkeGrijpskerke. Het was wel gebleken dat de plattelandsgemeenten, en vooral die. welke nog slechts gedurende enkele jaren op een centrale drink waterleiding zijn aangesloten, zich gedurende de aanloopperiode met de aanwezige individuele watervoorzieningen, als regenbak en put, konden behelpen. Anders was het gesteld met de gemeenten Domburg en Oostkapelle, waar men uit hoofde van de structuur der gemeenten meer op een centrale drinkwatervoorziening is aan gewezen. Aanvankelijk kwam de gedachte op om een bij de N.Y. Water leidingmaatschappij „Zuid-Beveland" aanwezige nood-installatie te lenen. Toen echter via het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning enkele Amerikaanse waterreinigingstoestellen met bediening beschikbaar werden gesteld, werd hiervan een dankbaar gebruik gemaakt: 3 units werden besteld. Hoewel deze units slechts vooi zoet water geschikt zijn en de mogelijkheid hiervoor op Walcheren zeer gering is, veronderstelde ik, dat in de omgeving van Domburg wel enig zoet water te vinden zou zijn, hetgeen later werd bevestigd. Een eerste poging om een toestel bij één der D.U.W. kampen te Middelburg op te stellen mislukte, doordat het Cl. gehalte van het te gebruiken water te hoog was. Door de te Vlissingen gedeta cheerde ingenieur van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning, die zich vooral met de plaatsing van deze toestellen en de eventuele andere mogelijkheden voor Domburg heeft bemoeid, werd in combinatie met de dienst van „Midden-Zeeland" onder meer een onderzoek in de omgeving van Domburg ingesteld. In overleg met de Burgemeester van Domburg werd een unit aldaar opgesteld. Door een Amerikaanse sergeant werden de toe stellen de volgende dag verplaatst naar het buiten „Westhove", Afb. 9. Amerikaanse waterreinigingsinstallatie te Domburg, Februari 1953. Fig. 9. U.S. Water purification plant at Domburg, February 1953. Fig. 9. Installation d'épuration d'eau américaine a Domburg, février 1953. waar de waterhoeveelheid aanmerkelijk groter bleek te zijn en de kans op verontreiniging geringer was. Hier was echter de groene kleur, veroorzaakt door organische stoffen afkomstig van bladeren enz., niet te verwijderen, zodat na overleg met de Directeur van de Keuringdienst voor Waren te Goes besloten werd deze plaats te verlaten. Na opstelling op de aanvankelijk gekozen plaats bij de vroegere golflinks werden behoorlijke resultaten bereikt. Door een verbinding op het plaatselijk buizennet te maken kon den de gemeente Domburg en een deel van de gemeente Oost kapelle van water worden voorzien, zij het ook onder lage druk. Enkele proeven om hiermede ook de gemeenten Grijpskerke en Aagtekerke te voorzien gaven minder gunstige resultaten. Gedu rende de periode van 9 Februari tot 13 Maart hebben deze instal laties uitstekende diensten bewezen. Door het regelmatig controleren van de wateraanvoer en het met elkaar in verbinding brengen der aanwezige plassen moest voor een zo regelmatig mogelijke aanvoer worden gezorgd. De capaciteit be droeg gemiddeld 70 m3 per etmaal. De bediening vond aanvan kelijk plaats door Amerikaanse militairen, die later door Neder landse militairen werden vervangen. (Zie afb. 8 en 9) Om Dij uitputting der plassen een deel van de voorziening van Domburg via Westkapelle en een aanwezige leiding wijd 50 mm door het pompstation te Biggekerke over te kunnen nemen werd de verbinding tussen Westkapelle en Domburg hersteld en in een aanwezige watermeterput een watermeter geplaatst. Van 27 Februari tot 9 Maart vond over die verbinding een geringe waterlevering plaats, die in verband met de nauwe leiding zonder meer niet kon worden opgevoerd. Daar te voorzien was dat de waterlevering voor de groep Domburg c.a. spoedig weer vrij normaal zou zijn, zijn de mogelijkheden om hiertussen een opjagertje te plaatsen niet verder uitgewerkt. De bacteriologische- en chemische controle vond plaats door de Keuringsdienst voor Waren te Goes, die met groot enthousiasme haar medewerking verleende. In verband met eventuele vestiging van een D.U.W. kamp nabij Wissekerke op Noord-Beveland werd de mogelijkheid overwogen om aldaar eveneens enkele units te plaatsen. Hiertoe werd op ons verzoek door Majoor Mays van de Inspectie der Genie te 's-Gra- venhage een onderzoek ingesteld met gunstig gevolg. Wegens wij ziging der plannen moesten de reeds bestelde toestellen echter worden afbesteld. Daar te verwachten was dat de watervoorziening in de zomer van 1953 moeilijk zou zijn, werd door het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening tevens een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om in de duinen te Domburg een nood-waterwin- plaats in te richten, waarvoor een voorlopig rapport werd opge steld. Naar aanleiding hiervan is te Domburg een proefboring uitgevoerd, waarvoor de materialen en het personeel bereidwillig 26

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 23