Afb. 5. Iieinwaterkelders opjaagstation Sloedam, Februari 1953. Fig. 5. Clear water reservoirs at booster station Sloedam. February 1953. Fig. 5. Réservoirs d'eau filtrée pres de la station de rejoulement Sloedam en février 1953. Gevaarlijker is dit nog in een buizennet niet vrij grote hoogtever schillen (Vlissingen met Boulevards) waarbij door de lager gele gen panden de hoger gelegen leidingen worden leeggetapt en waar door in deze hoger gelegen leidingen soms een vrij groot vacuum ontstaat, waarbij b.v. door in een wasbak hangende slangetjes vuil water in het hoofdbuizennet wordt gezogen. De ervaringen opgedaan in de oorlogsjaren 19411945 hebben dit bewezen. Is een hoofdbuizennet eenmaal ernstig geïnfecteerd, dan kost het afgezien van de eventuele zeer ernstige gevolgen veel moeite en extra water om de infectie te verwijderen. Er is dan ook Afb. 6. Pompenkelder opjaagstation Sloedam. Februari 1953, nadat deze gedeeltelijk was leeggepompt. Fig. 6. Pumproom of booster station Sloe dam partially pumped dry. February 1953. Fig. 6. Chambre des pompes de la station de rejoulement Sloedam, après 1'evacuation par- tielle des eaux en février 1953. Afb. 7. Spoorwegviaduct waardoor de transportleiding was aangebracht, Februari 1953. Fig. 7. Railway bridge under which main pipe-line passed. February 1953. Fig. 7. Viaduc de chemin de fer oil passait la conduite principale, février 1953. geen moeite gespaard om onderdruk in de buizennetten, waarover water werd geleverd, te voorkomen. Dit gelukte voor de netten in de Gemeenten Westkapelle, Zoute- lande, Meliskerke, Biggekerke, Koudekerke en Vlissingen. In Oost- en West-Souburg was de toestand twijfelachtig, en in Nieuwland en Arnemuiden onder bepaalde omstandigheden slecht. In overleg met de Inspecteur voor de Volksgezondheid te Breda, waarmee regelmatig contact werd gehouden is hierom zowel per advertentie, als per auto met luidspreker, een beroep gedaan op de bevolking om zuinig te zijn bij het gebruik van drinkwater en medegedeeld dat het leidingwater vóór het gebruik diende te worden gekookt. De chloring van het uit Biggekerke afkomstige water werd aan merkelijk verhoogd. De normale bacteriologische controle werd in deze zin verzwaard, dat gedurende de eerste periode in Vlissingen elke dag bacteriologisch onderzoek van het water plaats vond. Al naar mate de watervoorziening regelmatiger werd, werd deze con trole weer tot normale proporties teruggebracht. Onmiddellijk na de ramp werd een bezoek gebracht aan de Burgemeester van de gemeente Arnemuiden, één der op het gebied van Volksgezondheid gevoeligste gemeenten, en een aantal chlore- rings- en dechloreringstabletten verstrekt voor de gevallen waarin men genoodzaakt zou zijn verontreinigd drinkwater te gebruiken en het koken moeilijkheden mee mocht brengen. Deze chlorings- en ontchloringstabletten werden door de Inspectie voor de Volks gezondheid te Breda aan de waterleidingbedrijven ter beschikking gesteld. Per circulaire van 6 Februari 1953 werd eveneens aan de overige gemeente-besturen op Walcheren medegedeeld, dat deze middelen gratis ter beschikking stonden. Hiervan werd slechts in beperkte mate gebruik gemaakt. IV. Tijdelijke maatregelen en noodherstel Toen op 1 Februari 1953 bleek dat een groot gedeelte van Vlis singen was geïnundeerd en tengevolge van de aanwezige lekkages in hoofd- en dienstleidingen aanvankelijk geen druk in het buizen net kon worden onderhouden, is het gehele geïnundeerde stadsge deelte afgesloten, benevens de defecte hoofdbuisleidingen in de hoger gelegen gedeelten. Deze afsluitingen vonden op 1 Februari gedurende de nacht en voormiddag plaats, en wel ondanks het onder water staan van meerdere afsluiters, in een dusdanig tempo, dat met een maximum pompcapaciteit van af het pompstation te Biggekerke de water torens water bleven behouden. Onmiddellijk hierna werd voor de afgesloten gedeelten een aanvankelijk primitieve, later uitgebreide tankwagen-dienst georganiseerd en aan enkele bedrijven en instel lingen rechtstreeks of door bemiddeling van onze dienst een water- 25

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 22