Afb. 14. De op cle pijlers opgelegde Baileybrug met de daarop gemonteerde pijpleiding. Fig. 14. Bailey-bridge supporting temporary pipe-line. Fig. 14. Pont-Bailey supportant une conduite d'eau temporaire. Het desinfecteren van de leiding kostte vrij veel tijd, hetgeen was te verwachten in verband met het indringen van besmet water in de gewapend-betonleiding gedurende enige weken. Tenslotte werd op 7 Mei, dus 50 dagen na de vernieling, de ge repareerde leiding in gebruik genomen, (zie afb. 16 en 17) Steeds moest grote aandacht worden besteed aan het verzekeren van de iandhoofden van de Baileybrug. Weliswaar gaven de diep gefundeerde pijlers een grote geruststelling, doch voorkomen is bij dergelijk werk veel gemakkelijker dan genezen. Zodoende werden dan ook op vele plaatsen steenstortingen verricht in de vorm van krib ben loodrecht op de sloten langs de Rijksweg en in de vorm van zware stortingen vóór het landhoofd zelf. Afb. 18 geeft van een en ander een goede indruk. Inmiddels hadden de diensten van Rijks- en Provinciale Water staat hard gewerkt aan het herstel der dijken en was op 23 April de z.g. Ka-dijk tussen de polder van Waarde en de Kruiningse polder in zoverre hersteld, dat het oppervlak van de polder van Waarde niet meer onderhevig was aan eb en vloed. Het gevolg van een en ander was, dat een enorme hoeveelheid water, welke vóór deze afsluiting door de kreek moest worden aan- en afge voerd, niet meer behoefde te passeren. De situatie, vooral ten oosten van de kreek werd plotseling veel rustiger. In verband daar mede werd besloten de reserve stalen leiding op ijzeren pijlers niet verder naar het Oosten onder te trekken dan tot op de Baileybrug, waar een verbinding met de brugpijp 0 300 mm zou worden ge maakt. (zie afb. 16) Ajb. 16. Op de brug is een verbinding tot stand gebracht tussen de brugpijp, die de gewapend-beton-leiding vervangt en de stalen reserveleiding op pijlers Fig. 16. Connection between the two pipe-lines on the bridge. Fig. 16. Connection entre les deux conduites sur le pont. Ajb. 15. De twee stalen leidingen ten westen van de brug. Fig. 15. Two temporary steel pipe-lines west of the bridge. Fig. 15. Deux conduites d'eau en acier temporaires a l'ouest du pont. Inzake het verdere verloop van de overbrugging met behulp van houten jukken bij de Oude Grindweg kan worden vermeld, dat sedert 2 April geen ernstige situaties ontstonden, dank zij het feit dat een dagelijkse controle tot gevolg had, dat moeilijkheden kon den worden voorkomen. Voortdurende waakzaamheid was gebo den, niet alleen ter plaatse van de kreekovergang, doch over het gehele traject van de Oude Grindweg. Afb. 18 is het gedeelte van deze weg nabij Kruiningen waar voortdurend stortsteen is verwerkt om een doorbraak te voor komen. Na het verdwijnen van de betonnen duiker (zie afb. 9) is met grote spoed voortgegaan met het plaatsen van meerdere houten jukken. De stroom had in het midden een diepte van 11 meter, zodat zeer lange en dikke houten palen moesten worden gebezigd (lang 14.50, dik 35 a 40 cm). Er ontstond tenslotte een construc tie als aangegeven op afb. 19. De watertoevoerende transportlei ding is zichtbaar tussen de 2e en 4e pijler van links en steekt boven water uit met het gedeelte, dat vroeger werd gedragen door de consoles aan de weggeslagen brug. De bovenste rechte buis is een reserve buis, die in gebruik kan worden genomen, indien de water voerende leiding door een of andere oorzaak onherstelbaar zou worden beschadigd. Er is een periode geweest van enkele weken, dat de afslag aan de oevers van de kreek ter plaatse van deze buisovergang zeer snel plaats vond totdat er weer een evenwicht intrad, dat sindsdien niet is verstoord. De afslag was tijdelijk zó groot, dat ik het raadzaam Afb. 17. Verzwaring der Iandhoofden en opbouw van kribben door steenstortingen. Fig. 17. Reinforcement of bridge abutments and construction of stream defences. Fig. 17. Renforcement des supports du pont et construction de travaux de defense contre le courant. 19

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 16