huis in gebruik werd genomen. Een en ander was te meer nodig, aangezien Middelharnis de Centrale aanvoerplaats was, zodat practisch alles voor het eiland Middelharnis de contröle-post moest passeren. Behalve bestuurs-, meldings- en inlichtingenbureau an nex magazijn werd de pastorie ook slaapplaats, niet alleen voor de colonnisten, die er des nachts verbleven (de post was dag en nacht geopend), doch ook voor die medewerkers, (meestal buiten Rode Kruis-verband), die niet elders een onderdak konden vinden (stu denten, enz.), in totaal ongeveer 300 man, alsmede de Haagse mobiele keuken-colonne, ongeveer 30 man sterk, die op een Zater dagavond om 11 uur met 2 enorme vrachtauto's arriveerden, om in Oude Tonge te worden gestationneerd en die gedurende de nacht natuurlijk niet rijden konden over de nog zwakke dijken. Tenslotte werden daar ook bezoekers van ,,de overkant" ont vangen o.a. de Kringcommissaris, de colonnecommandant van Den Haag en de directie van de Stichting voor Maatschappelijk Werk der Provincie Zuid-Holland. De rest van de vierde Februari werd besteed aan medewerking bij het droppingterrein, verzending van medicamenten naar andere plaatsen en vervoer per helicopter van aangevoerde vluchtelingen. In de late avonduren werd aan het Hoofdbestuur in Den Haag medewerking gevraagd voor de inrichting van een centrale keuken. Dit was noodzakelijk, aangezien door het uitvallen van gas, water en electriciteit en het onder water staan van zeer vele kolen-op- slagplaatsen de warmwatervoorziening dreigde spaak te lopen. Om 11 uur ging het eerste telefoongesprek uit, om 2 uur 's nachts (dus in de morgen van 5 Februari) was de zaak geregeld met de Mili taire Kokschool in Leiden en reeds om 4 uur in de morgen reden de compleet uitgeruste keukenwagens uit Leiden naar Middelharnis. In de loop van de dag arriveerden de manschappen met hun wagens in de Voorstraat te Middelharnis, waar zij werden onder gebracht in de garage van Bode Both. Reeds diezelfde avond werd eten uitgereikt, eerst in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis, later in de Kleuterschool in de Ring, alsmede in de Bosse School. Deze keukens hebben uitstekend werk verricht. Tot 11 Februari werden aan gemiddeld 1600 mensen per dag gratis maaltijden verstrekt. Na 11 Februari werden keuken en cantines door de Gemeente Mid delharnis overgenomen. Hoewel een en ander niet meer tot de Rode Kruis-diensten behoorde, werden de werkzaamheden door dezelfde dames voortgezet. In totaal werden 84000 maaltijden ver strekt. Op de 5e Februari werd per helicopter Achthuizen bezocht om hulp aan te bieden. Voorts arriveerden de eerste kledingzendingen uit Doetinchem. Aangezien deze aan de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk waren geschonken en niet aan het Rode Kruis, namen de Gemeentebesturen deze aangelegenheid onmiddellijk zelf ter hand en lieten de goederen onderbrengen in de Ned. Herv. Kerk te Sommelsdijk. Het Rode Kruis had hiermede dus geen be- 91

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 97