lijk heldendaden verricht hebben. Het aantal slachtoffers in de gemeente Middelharnis is tot 17 beperkt gebleven. De gevolgen van de doorbraken der Zuidelijke dijken van het eiland en later van de binnendijken begonnen zich in de loop van de middag te doen gelden. Het water stroomde van Nieuwe Tonge komende, de dorpen Middelharnis en Sommelsdijk binnen. De Technische School werd daardoor ook onbereikbaar, en de help sters en helpers, die volgens het inderhaast opgemaakt dienstroos ter de dienstdoende helpers en helpsters moesten aflossen, konden de school niet meer bereiken, zodat de aanwezigen op hun post bleven. Bovendien gingen verwarming, levensmiddelen- en water voorziening stagneren, zodat op 3 Februari de Technische School ontruimd werd. In verband met de bovengeschetste moeilijkheden met de Tech nische School werd door het aanwezige Bestuur op 2 Februari besloten, om het kledingmagazijn van de Fa. Nipius, als opvang en evacuatiecentrum dienst te laten doen. Bestuur en colonne werkten samen om alles in de kortst mogelijke tijd in te richten, de mensen van droge kleren, brood en koffie te voorzien, in te schrij ven en naar elders te transporteren. Zo groot was de ijver om de mensen te helpen, dat één der be stuursleden H.M. de Koningin, die op die dag het eiland bezocht, wilde inschrijven in het evacuatie-register. De evacuatiedienst werd later van het Rode Kruis-werk afgescheiden. Bij de sluiting van de post op 5 Februari bleek, dat 5600 mensen geholpen waren. Op diezelfde dag werd provisorisch een dropping-veld ingericht op de Oudelandse Dijk te Sommelsdijk. Dit droppingveld is gedurende de volgende dagen van onschatbare waarde gebleken, vooral, toen op 3 Februari een helicopterdienst voor Nieuwe Tonge en de ver dere dorpen werden ingesteld. Hierdoor is het mogelijk geweest om, met behulp van de transportcolonnisten, vele mensen uit de onder gelopen huizen te halen. Dit ging niet altijd even gemakkelijk, ten eerste omdat velen via een dakraam e.d. moesten worden bevrijd en ten tweede omdat anderen (begrijpelijk!) niet zo maar een vliegtocht in een totaal onbekend vliegtuig aandurfden en zich tegen de aangeboden hulp verzetten. Van de derde Februari valt, behalve het reeds vermelde werk van het ophalen van mensen uit de ondergelopen huizen, het ver zorgen, het registreren en het emigreren van diegenen die niet op het eiland wilden of mochten blijven (er was een emigratieplicht, alsmede een stelsel van verblijfsvergunningen, ook al met het oog op de veiligheid), uitsluitend te vermelden de aanleg van een zand- zakkenbrug, later aangevuld met een houten stellage, in de Voor straat te Middelharnis, zulks met behulp van militairen. Het gemis van een centrale post deed zich op de vierde Februari steeds nijpender gevoelen. Daarom werd met machtiging van de Burgemeester de leegstaande Ned. Herv. Pastorie gevorderd, waarvan eerst alleen de beneden-verdieping, doch later het gehele 89

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 95