Mede naar aanleiding van de op 1 Februari om 13.00 uur ver nomen radionieuwsberichten, werd besloten het „ALGEMEEN ALARM" te doen uitgaan en de M.M.E. inventaris voorname lijk het bed-materiaal, aangevuld met stretchers en stretchers-stan daards op te laden, alsmede de volledige keukeninventaris met levensmiddelen voor 2000 personen. De aanvankelijk geformeerde 4 volledig geëncadreerde groepen helpers werden in de loop van de middag nog uitgebreid met een 5e groep en met een groep vrij willigers (personen in het bezit van het E.H.B.O.-diploma, oud verpleegsters, koks, enz.). De colonne (met M.M.E.) was om 15.00 uur volledig gefor meerd. Zij omvatte 191 personen en 21 voertuigen. Om 19.20 uur ontving de Colonnecommandant opdracht zich met de gehele colonne naar Rotterdam te begeven en zich daar ter beschikking van de Gewestelijk Commandant Zuid-Holland te stellen. De orders luidden: „Het in bedrijf-gestelde Opvangcentrum Ahoy-hallen versterken". Bij aankomst in de Ahoy-hallen kreeg de colonneleiding te horen, dat er in het centrum Ahoy-hallen onvoldoende emplooi voor de colonne zou zijn. De colonne Den Haag kreeg daarom de opdracht in het Feyenoord-Stadion een tweede Opvang-centrum in te richten. 2 Februari. De in het Feyenoord-Stadion beschikbaar gestelde zaal en lokaliteiten bleken ruim voldoende te zijn om het apparaat der colonne onder te brengen en in bedrijf te stellen. Direct werd een begin gemaakt met het opstellen van de bedden, bedstellingen en brancards, zodat al spoedig in de grote zaal slaapplaatsen waren voor 132 personen; de keuken werd in bedrijf gesteld; een com mando-kamer, ziekenverblijven voor mannen en vrouwen (7 bed den per kamer), een polikliniek en een voorraadkamer voor levens middelen werden ingericht. De werkzaamheden duurden voort tot circa 2.30 uur. Om 4.00 uur vertrokken op verzoek van de Gewestelijk Com mandant Zuid-Holland 12 man vrijwilligers per spidoboot met levensmiddelen naar het rampgebied; om 7.00 uur 40 helpers onder leiding van een sergt.-groepscommandant met spidoboten en aken met proviand, rubberboten en andere voorzieningen voor de slacht offers. De vrijwilligers en helpers werden verdeeld over verschil lende boten, waardoor deze groepjes onafhankelijk van elkaar heb ben gewerkt te Middelharnis, Dirksland, den Bommel, Oude Tonge, Achthuizen, Galathesehaven, Ooltgensplaat en 's-Gravendeel. (Tussen 3 en 6 Februari waren de meeste helpers en vrijwilli gers teruggekeerd). Om 4.40 uur werden de eerste 40 evacué's (uit Zuidland) door gestuurd naar de Ahoy-hallen. Omstreeks 11.00 uur werden de eerste circa 100 évacué's uit 's-Gravendeel in het centrum ontvangen, geregistreerd, van kle- 83

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 89