van Rotterdam, de U.V.V., de Studenten Organisaties, het Leger des Heils, Veteranen Legioen en de Nederlandse Padvinders. De laatste drie instanties hebben bijzonder nuttig werk verricht voor de voedselvoorziening: alleen door het Leger des Heils is tot 11 Februari uitgedeeld: 10.500 liter koffie, 6.000 liter soep, 12.500 liter stamppot, 8.300 lunchpakketten, 4.250 voedselpakketten, ter wijl het Veteranen Legioen in het bijzonder de broodmaaltijden heeft verzorgd. Het is onmogelijk om op deze plaats allen te noemen die, niet georganiseerd in het Rode Kruis, toch Rode Kruis-werk hebben verricht, dikwijls met gevaar voor eigen leven. Ik wil hier een uit zondering maken voor het personeel van de Gemeentelijke Drink waterleiding te Rotterdam, dat op verzoek van het Rode Kruis grotendeels de drinkwatervoorziening van de rampgebieden heeft verzorgd en wel onder de moeilijkste omstandigheden. Stonden de eerste dag de gebieden Voorne, Putten met Abben- broek en Zuidland, Alblasserdam. Hoeksewaard en 's-Gravendeel in het middelpunt van onze hulpverlening, reeds spoedig bleek, dat Goeree en Overflakkee het zwaarste getroffen waren. Daar het verkeer over land, door de overbezetting van de weinig be schikbare wegen, voor de hulpverlening aan dit gebied nagenoeg onmogelijk was, diende deze voornamelijk per schip te geschieden. Voortdurend zijn de nodige materialen naar dit gebied vervoerd, terwijl verscheidene colonnes bij evacuatie hulp hebben geboden. In dit verband is gebleken van hoe groot belang de Rampendepöts waren die op verschillende plaatsen waren opgeslagen. Werden in de eerste dagen praktisch slechts goederen verstrekt, die ten geschenke waren gegeven, later zijn door het Kringcommis sariaat belangrijke aanschaffingen gedaan van die goederen, die terstond hoog nodig waren en wel tot een bedrag van ca. 750.000.Het vertrouwen, dat deze uitgaven op een of andere wijze door een eventueel nog in het leven te roepen instantie zou den worden vergoed, is niet beschaamd geworden, dank zij de spoedige herleving van het Nationaal Rampenfonds. Met de afdelingen in het rampgebied werd contact onderhou den, oorspronkelijk door middel van telefoon. Waar deze ver binding niet meer mogelijk was, door middel van een radio ont vang- en zendinstallatie en later ook via mobilofoon. Storend voor de hulpverlening waren de zo nu en dan door de radio met de beste bedoelingen uitgezonden verzoeken om hulp. Veel misverstanden en dubbele hulp zijn hiervan het gevolg geweest. Bij alle werkzaamheden van het Kringcommissariaat heeft het een grote steun ondervonden van de gewestelijke Commandant en zijn staf en van de afdeling Rotterdam, zo zeer, dat de verrich- 72

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 78