onmiddellijk naar Fijnaart om aldaar de eerste hulp te verlenen. Een autobus met brancards en dekens, welke uit het Kringmaga zijn te Breda afkomstig waren, vertrok met de colonne naar Fij naart. De Secretaris der afdeling en de plaatsvervangend colonne commandant vergezelden de colonne, terwijl de Voorzitter der af deling in het Rode Kruisgebouw te Breda achterbleef om aldaar de nodige maatregelen te treffen. Nadat de colonne Breda de gehele Zondag hulp verleend had aan de geëvacueerden te Fijnaart en omgeving, keerde men des avonds weer in Breda terug, omdat in Fijnaart geen hulp meer nodig was. Bij deze evacuatie ondervondt de colonne Breda veel moeilijkheden, doordat in talrijke gevallen ondanks bevel van de Burgemeester van Fijnaart vele personen weigerden hun have en goed te verlaten. Floewel geen uitdrukkelijke opdracht werd ontvangen, heeft een groep helpers uit Breda met bijzonder veel moeilijkheden hulp ge boden in Oude Tonge. Een andere groep is ruim 3 weken werk zaam geweest in Achthuizen. In de tweede week werd door de Afdeling Geertruidenberg van het Nederlandsche Roode Kruis de hulp ingeroepen van verpleeg sters, helpsters en helpers van het Rode Kruis ten behoeve van de verzorging der evacués uit Flank. In de stad Breda verleende de colonne R.K.K. medische hulp in het ontvangstcentrum van de evacués (gebouw ..Concordia"). Hier werd een Rode Kruishulppost ingericht. Vele helpers en helpsters van de colonne Breda hebben zich ge durende de gehele maand Februari bijzonder verdienstelijk ge maakt in het opgerichte goederendepöt aan de Viandenlaan, waar duizenden kledingstukken e.d. werden gesorteerd, in ontvangst genomen en verzonden, terwijl andere colonnisten bij toerbeurten diensten verricht hebben in het Rode Kruisgebouw aan de Ko ninginnestraat. De Afdeling Breda van het Nederlandsche Roode Kruis heeft gedurende enige weken gefungeerd als ontvangst- en distributie centrum voor geheel West-Brabant en Zeeland, zulks op speciaal verzoek van de Kringcommissaris. Vermoedelijk tengevolge van de geografische ligging werd Breda als het centrum van hulpverlening in Brabant beschouwd. Vele buitenlandse zendingen werden naar Breda gedirigeerd en in de talrijke depots opgeslagen. De meeste goederen konden door toedoen van de afdeling gratis worden verkregen met bijzondere medewerking van het Hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, de Afdeling Eind hoven en de consulaten te Antwerpen en Brussel. Er is bijna geen stad of dorp in West-Brabant of Zeeland te noemen of de Afdeling Breda heeft op de een of andere manier aldaar hulp geboden. Vele malen werden droppings verricht. 52

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 58