4. het vervoer van zieken en gewonden op het eiland en de eva cuatie daarvan naar Bergen-Op-Zoom; 5. het verzorgen van een inlichtingendienst betreffende slacht offers, vermisten en geëvacueerden. De Colonne R.K.K. uit Helmond heeft te Tholen prachtig werk verricht waaruit duidelijk is gebleken, dat een colonne van goed getrainde helpers en helpsters niet alleen in staat is de zieken en gewonden te helpen en te vervoeren, maar ook voor allerlei doel einden geschikt is. Genoemde colonne heeft bevorderd, dat de taken, die feitelijk niet meer tot die van het Rode Kruis behoorden, geleidelijk aan werden overgenomen door de instanties, die daarvoor waren aan gewezen. Het is in het bestek van dit boekje niet mogelijk de werkzaam heden van de zeer actieve colonne uit Helmond uitvoerig te be schrijven, doch volstaan kan worden met een aanhaling van de slotpassage uit het rapport van de Colonnecommandant: ..Samenvattend kan gezegd worden, dat de colonne een voor haar volkomen vreemde taak, die veel eentonig en soms licha melijk zeer inspannend sjouwwerk met zich bracht, met groot enthousiasme en in een goede samenwerking verricht heeft. Met deze colonne kan men met goed succes iedere taak ten uitvoer brengen." Vermeld dient te worden, dat de Afdeling Bergen-Op-Zoom van het Nederlandsche Roode Kruis in belangrijke mate heeft bij gedragen tot de ontspanning van de teruggekeerden in Stavenisse. Voor de hulpverlening aan het eiland Tholen en andere plaatsen in Zeeland heeft de Afdeling Bergen-Op-Zoom zeer belangrijke medewerking ondervonden van het Rode Kruis te Antwerpen waardoor vaak snelle hulp mogelijk werd gemaakt. C. Activiteiten van de Afdelingen van het Nederlandsche Roode Kruis, buiten het rampgebied liggende. BERGEN-OP-ZOOM Hoewel de activiteit van deze afdeling tijdens en na de ramp dagen reeds eerder werd vermeld onder hulpverlening aan Tholen en het kamp te Ossendrecht, moet volledigheidshalve gememoreerd v/orden hoe de plaatselijke organisatie is geweest. Het destijds door de afdeling in gebruik genomen nieuwe ge bouw heeft zeer grote diensten bewezen tijdens de rampvoorzie ning. Dit Rode Kruisgebouw was het centrum van de hulpverle ning ter plaatse en elders. Het afdelingsbestuur werd tijdens de rampdagen overstroomd met zendingen uit binnen- en buitenland en wel in die mate, dat men ertoe moest besluiten geen zendingen meer te accepteren van wege het feit, dat geen bergruimte meer aanwezig was. Alle goe- 50

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 56