Vanwege het Kringbureau te Breda werd enige malen contact opgenomen met de Burgemeester van Stavenisse. Op deze wijze kon nog veel voor Stavenisse worden gedaan. Hoewel aanvankelijk het contact met het eiland Tholen heel moeilijk was, omdat er slechts één telefoonverbinding (mobilifoon 1006) bestond, werd met medewerking van de P.T.T. door de bo men langs de weg Bergen-Op-ZoomTholen een kabel gelegd, zodat er een goede verbinding ontstond tussen de Rode Kruispost Tholen en het Afdelingsbureau te Bergen-Op-Zoom. De formule: ,,1190 vraagt Tholen 160 Rode Kruis voor Rode Kruis" deed wonderen, zodat in de meeste gevallen de telefonisten de verbinding direct tot stand brachten. In Tholen arriveerde eveneens spoedig de Rode Kruiscolonne uit Arnhem en werd contact gelegd met de Afdeling Tholen van het Rode Kruis. De bestellingen werden nu geleid via Rode Kruis Tholen naar de Afdeling Bergen-Op-Zoom. Iedere ochtend werden de behoef ten opgenomen en konden vorige aanvragen (voorzover nog niet uitgevoerd) als vervallen worden beschouwd. Dit systeem heeft zeer goed gewerkt. De voeding van circa 5000 mensen w.o. ook dijkwerkers werd aanvankelijk ter hand genomen door het Rode Kruis te Tholen, zodat grote hoeveelheden voedsel, borden, messen, lepels, vorken, bekers, pannen enz. vanuit Bergen-Op-Zoom naar Tholen werden gezonden. Onder voortdurende aandrang van de Afdeling Bergen-Op- Zoom werden eetketels voor Tholen afgeleverd, terwijl een auto bemand met Denen nog 50.000 bekers voor Tholen en Zierikzee afleverde. De Colonne R.K.K. uit Arnhem werd te Tholen op 8 Februari, zulks op last van de Gewestelijk Commandant R.K.K. Noord-Bra bant, afgelost door een detachement van de Rode Kruiscolonne van de Afdeling Helmond, welk detachement in overleg met de Rode Kruisvertegenwoordiger te Tholen en het afdelingsbestuur uit Bergen-Op-Zoom de verdere organisatie van de hulpverlening op zeer goede wijze heeft geleid. Uit het rapport van de Colonnecommandant Helmond blijkt, dat de Rode Kruispost te Tholen door het ontbreken van initiatieven uit andere bron daartoe gedwongen, in de eerste dagen na de ramp uitgegroeid was tot een centraal bevoorradingsapparaat, dat bo vendien ook nog op een aantal andere gebieden leiding gaf. De functies, die de Rode Kruis hulppost nog op Zondag 8 Fe bruari 1953 vervulde, kunnen als volgt geschematiseerd worden: 1. de fouragering voor een onbekend aantal dijkwerkers: 2. de verstrekking van kleding en andere artikelen aan getrof fenen: 3. de bevoorrading met een aantal, in soort uiteenlopende, techni sche materialen van diverse instanties en diensten op het eiland; 49

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 55