uit duidelijk naar voren komt, dat men het Nederlandsche Roode Kruis ook van gemeentewege zag als het Centrale punt van hulp verlening gedurende de eerste dagen van de ramp. 2. OOLTGENSPLAAT (Zuid-Holland) De hulpverlening gedurende de eerste dagen van de ramp werd in hoofdzaak vanuit Brabant geregeld via het Nederlandsche Roode Kruis. De Burgemeester van Willemstad, die via een radiozender met zijn collega van Ooltgensplaat voortdurend in contact was, gaf langs telefonische weg alles wat voor Ooltgensplaat maar nodig was door aan het Kringbureau van het Nederlandsche Roode Kruis te Breda. Op deze wijze werden allerlei goederen van de meest uiteenlopende aard via Willemstad en later via Dintelsas naar Ooltgensplaat gedirigeerd. Het bleek, dat de hulpverlening in het aangrenzende Zeeuwse rampgebied het beste vanuit Noord-Brabant ter hand genomen kon worden. Om slechts een klein beeld te geven van de soorten goederen, welke op verzoek van het Kringbureau naar Ooltgensplaat werden verzonden en voor welke zaken bemiddeling werd verleend, moge het volgende hoewel onvolledig vermeld worden: a. medewerking werd verleend voor het zenden van boten, voor zien van giek en lier teneinde de cadavers af te voeren bij Ooltgensplaat; b. radioberichten werden doorgegeven voor hulpverlening aan Ooltgensplaat; c. het laten brengen van stormlantaarns; d. lichtaggregaten werden besteld; e. leveringsschepen werden aangevraagd voor de dijkwerkers, schepen met watertanks opgeroepen ten behoeve van de drink watervoorziening; f. 100 melkbussen besteld; g. hoeveelheden groenten, kaas, boter, melk werden besteld; h. 10 ton kolen werd naar Ooltgensplaat vervoerd; i. 3 tonnen zuurkool werden aangevraagd; j. busdiensten werden geregeld vanaf Dintelsas naar Roosendaal en terug voor aan- en afvoer van de dijkwerkers; k. bemiddeling werd verleend, zodat schepen met blauw zand aangevoerd konden worden; 1. allerlei auto-onderdelen w.o. accu's werden per helicoptère af geleverd. Men zal zich bij het lezen hiervan kunnen afvragen of dit soort werk nu wel tot de taken van het Rode Kruis gerekend kan wor den en of men niet al te ver is gegaan deze werkzaamheden op zich te nemen. Een antwoord hierop gaf de Burgemeester van Willemstad en wel: ,,Ik wend mij maar tot het Rode Kruis, want dan ben ik ervan 43

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 49