Ingaande Woensdag 4 Februari werd naast koffie en brood ook een warme maaltijd verstrekt, hetgeen mogelijk werd gemaakt doordat een particulier gratis zijn keuken afstond. Dagelijks wer den 150 tot 350 maaltijden verstrekt. Op verzoek van de Burgemeester van Klundert werd met de werkzaamheden doorgegaan tot Zaterdag 21 Februari 1953. TONNEKREEK (gemeente Klundert) Een afzonderlijke vermelding verdient de wel bijzondere hulp, welke de Colonne van het Rode Kruis uit Roosendaal aan de be woners van Tonnekreek heeft verleend. Op Donderdag 5 Februari tegen de avond kwam bij de Secre taris van de Afdeling Roosendaal van het Rode Kruis het verzoek binnen van de Gemeente Klundert om hulp te gaan bieden aan de bewoners van Tonnekreek. Aldaar zouden nog 25 mannen zijn, die probeerden te redden wat er nog te redden viel. De Gemeente Klundert kon aldaar niets verrichten, omdat Ton nekreek van Klundert uit niet bereikbaar was. De enige manier om in Tonnekreek te komen was via Zwingel spaan. Om 8.00 uur des avonds vertrokken 5 colonneleden uit Roosendaal met een lichte bestelwagen naar Tonnekreek. Bij deze groep helpers was een helper, die 's morgens was teruggekomen van Oude Tonge, alwaar hij onder de meest moeilijke omstandig heden hulp had verleend. Toen hem gevraagd werd, of hij mede- ging naar Tonnekreek, kwam het laconieke antwoord: .Ik voel me kiplekker, een friction met zout water op je bakkes, kwast goed mijnheer, ik ga mee". Het vijftal werd bij zijn doortocht in Fijnaart met enthousiasme ontvangen. Men wist daar van de toestand in Tonnekreek nog niets en men vreesde, dat het niet te bereiken zou zijn. Door sneeuw- en regenbuien ging het naar Zwingelspaan. Tot hier was de weg goed, maar toen begon een zeer lastige tocht over een weg, waar het water grote kuilen had geslagen en waar veel drijfgoed op lag. Links en rechts niets dan water, wrakhout, cada vers, stro en huisraad. Soms was de sneeuwbui zo dicht, dat ge stopt moest worden. Uit de ramen hangend tuurde men de nacht in. Eindelijk arriveerde men in Tonnekreek. Twee huizen droog op de dijk en een schuur, de rest tot het dak in het water en dat was Tonnekreek. Wat droog was, was een modderige pap gewor den. Licht was er slechts in één huis. Hier zat een groepje mannen rond de kachel. Zij keken verwonderd, toen daar een paar Rode Kruis-mensen binnenkwamen. Zij vertelden, dat ze wel voor dui zenden guldens aan goederen en vee hadden kunnen redden. Op de zolder van een schuur zaten alle kippen, die ze te pakken had den kunnen krijgen. Ten behoeve van de bewoners van Tonnekreek werden door de colonneleden uit Roosendaal de meegevoerde goederen en wat verband achtergelaten. De nodige bestellingen van goederen enz. 35

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 41