spontane hulp van enkele liefdevolle gezinnen. Autobussen van de N.V. B.B.A. uit Breda en auto's door particulieren uit het ganse land beschikbaar gesteld verzorgden het vervoer naar de evacua tieplaatsen Breda en Oudenbosch. Om 7 uur v.m. op 1 Februari 1953 vertrokken de eerstgetroffe- nen en om 17.00 uur was ongeveer 9/10 van de Klundertse bevol king geëvacueerd. Tot 21.00 uur ging men nog door met de evacu atie van ouden van dagen en gezinnen met kleine kinderen. In de nacht van Zondag op Maandag lag alle activiteit in Klun- dert stil. daar er -geen mogelijkheid was het reddingswerk vanuit de plaats, welke geheel geïsoleerd en van alle verlichting versto ken was, verder te regelen. Op Maandagmorgen 2 Februari 1953 begon men met het red dingswerk van de op de afgelegen woningen verblijvende inwo ners. welke op Zondag 1 Februari 1953 niet meer gehaald konden worden. Deze mensen werden door vrijwilligers, militairen en bur gers met boten naar de dijken gebracht en vandaar afgehaald door het Rode Kruis. In de Chr. Nationale School werden deze mensen van warme dranken enz. voorzien en verder geëvacueerd. In de loop van Maandag 2 Februari werd door de Afdelinq van het Nederlandsche Roode Kruis met het verstrekken van koffie en brood voortgegaan aan allen, die in geïsoleerd Klundert werkzaam waren bij het reddingswerk van mensen en vee, het beveiligen van de dijken en het opruimen van cadavers en hout. Dag en nacht konden burgers, militairen en politie aankloppen om eten en drinken. Op Maandaq 2 Februari vormde zich spontaan rondom het be stuur van het Rode Kruis een vaste kern van medewerkers en me dewerksters, die zich gedurende lange tijd belangeloos beschikbaar hebben gesteld. Vanaf de eerste rampdag werd slaapgelegenheid ingericht voor brandweer, gemeentearbeiders, politie, en diverse groepen militai ren. Een noodhospitaal van zes bedden werd opgebouwd. De ma trassen, dekens enz. werden gratis beschikbaar gesteld, later aan gevuld met toegezonden materiaal van de Afdeling Eindhoven van het Nederlandsche Roode Kruis. De medische zorg was toever trouwd aan de Voorzitter van de Afdeling Klundert. In het noodhospitaal werden zowel burgers als militairen ver pleegd en eerste hulp werd verleend bij talrijke verwondingen. Op Maandag 2 Februari kwam te Klundert een aansluiting op het noodtelefoonnet tot stand, waardoor de werkzaamheden van het Rode Kruis aanmerkelijk konden worden uitgebreid. Flet Afde lingsbestuur begon direct met het bestellen van reddings- en ber gingsmateriaal, gummilaarzen, -pakken en -handschoenen. Men vroeg kleding aan voor de arbeiders, die doorweekt van hun werk terugkeerden. Aan de bevolking werden lysol, lantaarns, dekens en diverse soorten levensmiddelen verstrekt. 34

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 40