Een der doktoren nam de medische leiding op zich van de Rode Kruispost „De Schakel". Ongeveer 375 personen uit het Fijnaartse rampgebied werden door het Rode Kruis van warm drinken, voedsel en kleding voor zien en daarna bij particulieren ondergebracht of naar een andere plaats vervoerd. De nodige kleding werd eerst opgehaald bij de bewoners en later op de dag aangekocht. Vanuit Fijnaart, alwaar het Gewestelijke Commando van het Rode Kruis onder leiding van de Kringcommissaris reeds vroeg tijdig aanwezig was, werden de eerste maatregelen getroffen voor de algehele hulpverlening in het Rampgebied. De Afdelingen Bre da, Waalwijk en Roosendaal waren reeds gealarmeerd en kregen opdracht de colonnes in de richting Willemstad te dirigeren. Aangezien de overstroming zich snel uitbreidde en de verbin ding FijnaartWillemstad niet meer mogelijk was, installeerde de Kringcommissaris zich in het Gemeentehuis van Fijnaart teneinde in overleg met de Burgemeester de hulpverlening, die ook van militaire zijde toevloeide, alsmede de maatregelen voor het aan trekken van boten, zandzakken, autobussen en auto's voor evacu atie te coördineren, bijgestaan door een ter plaatse gevormde staf. De grootste bezwaren leverde de gebrekkige telefoonverbinding op; één toestel, waarop elk gesprek moest worden aangevraagd was slechts aanwezig. De Rode Kruiscolonne uit Breda, die op 1 Februari 1953 te 11.30 uur aanwezig was, speelde een grote rol bij de voorbereiding en latere uitvoering der evacuatie in dit gebied. Reeds op 1 Februari des v.m. te 10.00 uur was de Rode Kruis colonne uit Roosendaal ter plaatse teneinde assistentie te verlenen. Deze Colonne was gezonden op last van de Gewestelijk Comman dant R.K.K. en heeft voortreffelijk werk verricht. Onder leiding van het Rode Kruis en in overleg met de Burge meester werd de gedeeltelijke evacuatie der Fijnaartse bevolking op 1 Februari des na-middags te 19.30 uur ter hand genomen. On geveer 35004000 personen werden afgevoerd naar diverse eva cuatiecentra. De evacuatie duurde tot des nachts 4 uur. Van E.H.B.O.-zijde werd .vanuit Breda en Oudenbosch veel en goede hulp ontvangen. Toen Maandag 2 Februari te 4.00 uur v.m. de evacuatie van Fijnaart was voltooid, verzocht de Kringcommissaris aan de Com mandant der Militaire Afdeling hem te Fijnaart te doen aflossen door een militair commandant aangezien enige honderden militai ren aldaar hulp bleven verlenen. Hierna begaf de Kringcommissaris zich naar het Kringbureau om over het verloop van de ramp te worden ingelicht en daarna de verdere hulpverlening vanwege het Rode Kruis te kunnen leiden. Op Maandag 2 Februari 1953 werd te Fijnaart een noodzieken- 30

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 36