het Rode Kruis ingedeeld, om 20 nodig eerste hulp te verlenen. Een Rode Kruispost werd ingericht aan de Westsluis, om de ge redde mensen op te vangen en de noodzakelijke verzorging te geven. In de stad was men inmiddels begonnen om uit het ondergelopen gedeelte de zieken en ouden van dagen met boten en brancards uit hun huizen weg te halen, waarbij de colonne ook een belangrijk aandeel had. De bewoners van het ondergelopen stadsgedeelte hadden voor het merendeel geen mogelijkheden meer hun wonin gen te verwarmen, met als gevolg dat ze ook niet meer over warm voedsel konden beschikken. Dit euvel werd verholpen, doordat het Rode Kruis in samenwerking met het vrouwelijk vrijwilligerscorps voor deze maaltijden zorgde. Dit gold ook voor de dijkwerkers en zandzakvullers. Door het Rode Kruis werd een centrale post ingericht in café Maandag, waar steeds geoefende mensen ter beschikking werden gehouden. Een noodziekenhuis werd ingericht in de openbare la gere school aan de Walstraat met materiaal uit het rampendepöt te Axel. Gelukkig is het niet nodig geweest hiervan gebruik te ma ken, zodat het na een dag opgeheven kon worden en dit gebouw zodoende gebruikt kon worden om onderdak te verschaffen aan militairen, die inmiddels gearriveerd waren. Er werd onmiddellijk een begin gemaakt met het droogpompen der stad. Na enkele dagen was het lage gedeelte weer begaanbaar en konden de bewoners van dit stadsgedeelte een aanvang maken met het schoonmaken van hun huizen. Men trachtte nu zo spoedig mogelijk weer tot een normale gang van zaken terug te keren. De eerste nood was gelenigd, zodat de taak van de Colonne als be ëindigd kon worden beschouwd. Op 5 Februari konden de diverse posten van het Rode Kruis dan ook worden opgeheven. De transportcolonne van Axel, alhoewel direct gealarmeerd en geconsigneerd, heeft zich de eerste dagen uitsluitend bezig gehou den met de verzorging en voeding van dijkwerkers, daar verdere hulp elders niet van node was. Bovenstaand verslag van de hulpverlening in Zeeland werd samengesteld uit diverse rapporten, welke aan de Kringcommissaris in Zeeland, Mr J. A. Heyse te Middelburg, werden toegezonden. 24

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 30