Voor aanvoer van eten en drinken aan de dijken werd prompt zorggedragen en vooral erwtensoep van het DUW-kamp vlieg veld Souburg was voor de werkers in deze koude en natte sfeer een welkom gerecht. Regelmatig werd er contact opgenomen met het Gewestelijk Commando te Middelburg, dat opdracht gaf paraat te blijven en alle nodige hulp te verlenen in eigen rayon waar deze nodig bleek. Ten huize van de Commandant werd een telefoonwacht ingericht en waren ook daar de nodige motorordonnansen gestationneerd. Het was een ware opluchting voor de bevolking de andere dag te vernemen dat de dijk bij Ritthem, 2 km van Souburg gelegen, het zou houden, mits geen bijzondere tegenspoed zou optreden. Dat was juist bijtijds, want het water had al een dermate hoge stand in de watergangen van Souburg gekregen, dat de velden en wegen hier en daar blank stonden. De Transportcommandant had inmid dels besprekingen gevoerd met het DUW-kamp en men kon over dit kamp volledig beschikken, indien zulks nodig mocht blijken. Dat was heel wat waard, want daar kon voor 1600 man gekookt worden en was een eventuele opname van 500 man gewaarborgd. Op verzoek van het Gew. Commando werd een groep naar Veere uitgezonden om daar te assisteren en deze is er de gehele dag geweest voor gewonden-verzorging en -vervoer, en verdere reddingswerkzaamheden. In de loop van de dag kwam het bericht, dat de Ritthemmers naar huis zouden kunnen gaan, daar de dijk weer vertrouwd werd. Slechts enkele posten bleven achter als voorzorgsmaatregel. Op 3 Februari moesten 4 helpsters per taxi naar Goes om aldaar de behulpzame hand te bieden, terwijl de rest van de Colonne op last van het Gew. Commando in eigen gebied steeds paraat diende te blijven. Intussen werd door het Bestuur der Afdeling Souburg besloten het noodziekenhuis volledig in tact te laten en het eerstvolgend springtij op 16 Februari d.o.v. af te wachten. Op Dinsdag 3 Februari kwam bericht, dat er 280 evacué's uit Schouwen-Duiveland zouden komen naar Koudekerke, doch na enig overleg tussen de Commandant en Burgemeester van ge noemde Gemeente werden in Souburg 180 personen in het DUW- kamp opgenomen. Deze kwamen 's avonds laat aan en waren allen min of meer gehavend. Velen waren nat en moesten van droge kleren worden voorzien. Een inmiddels gehouden inzameling van kledingstukken op Souburg kon de eerste stoot opvangen. Voor geestelijke bijstand en medische verzorging werd prompt zorgge dragen, terwijl enige mensen direct naar het Gasthuis te Middel burg werden vervoerd om ter observatie te worden opgenomen. Ook werden later enige patiënten voor verdere verpleging op genomen in ,,Ter Boede" te Koudekerke en werden verschillende evacué's doorgezonden naar Z.-Vlaanderen. Belangrijke ongeval len hebben gelukkig niet plaats gehad. Wel heeft de groep Nieuw- 22

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 28