colonne om assistentie te verlenen bij de evacuatie van Baarland, Deze ploeg heeft eveneens t/m 7 Februari daar gewerkt. Voor hulp bij de evacuatie van Zierikzee is op 13 Februari een ploeg van 10 man vertrokken, doch deze kwam de andere dag weer terug daar verdere hulp overbodig was. Na het opbreken van het noodziekenhuis zijn enkele leden der colonne werkzaam geweest bij het sorteren, registreren en uitrei ken van de per schip aangevoerde geschonken goederen, die waren opgeslagen in het Concertgebouw en gymnastieklokaal van de O.L.school aan de Bouwen Ewoutstraat. Zeer veel medewerking en steun is hierbij verleend door de ver schillende in Vlissingen gevestigde vrouwenorganisaties. Een en ander heeft geduurd tot 28 Februari 1953. Behalve Vlissingen kreeg ook de Transport- en Verpleegcolonne der Afdeling O. en W. Souburg-Ritthem handen vol werk daar ook onder Ritthem de dijk was doorgebroken en het water reeds tot de voet van het dorp doordrong. Dat gebeurde op Zondag 1 Februari 's morgens ca. 7 uur. De Commandant alarmeerde di rect de gehele colonne en begonnen werd met een noodpost in ge reedheid te brengen om de nodige slachtoffers te kunnen opvan gen. Waar inmiddels de omvang van de ramp in het zuid-westelijk gedeelte van het land bekend werd, en er dus rekening mee diende te worden gehouden, dat vluchtelingen ook Souburg konden bin nenstromen, werden de nodige ledikanten en bedden van het Groene Kruis en particulieren samengebracht in de reeds enige maanden leegstaande Pastorie aan de Kanaalstraat te Souburg, welke als noodziekenhuis een goede dienst kon bewijzen. In de voormiddag van genoemde datum werden reeds een dertiental pa tiënten overgebracht op advies der plaatselijke artsen. Intussen werd er met man en macht aan de dijk gewerkt om de reeds gesla gen gaten te dichten. Tientallen jonge kerels, schooljongens enz. namen de spa of schop mee en gingen naar de plaatsen waar hun arbeid nodig was. In het noodtehuis kwam alles op orde. Wat direct nodig was werd gehaald, geplaatst of aangeschaft en met de middag kon ieder reeds van een kop koffie en boterhammen worden voorzien. Reeds vroeg in de morgen dreigde de waterleiding uit te vallen en ging men direct over tot het requireren van de nodige kuipen en emmers. Deze werden, gevuld met het kostbare drinkwater, ge plaatst in het noodziekenhuis. Deze voorzorgsmaatregel was drin gend geboden, daar het drinkwater uit Ossendrecht (N.B.) komt. De transportcolonne hielp, waar hulp nodig was, terwijl een vrachtauto op haar post bleef bemand met een groep van de colonne om direct te kunnen ingrijpen voor het vervoer van kin deren, vrouwen enz. Aan de dijken bleef men zwoegen. Er was gelukkig alle hoop de dijk te kunnen behouden, mits iedereen zich tot het uiterste inspande. 21

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 27