Tot de middag van de 1ste Februari is deze colonne in Hans- weert gebleven. Daarna is zij op verzoek van de burgemeester van Sas naar Wemeldinge teruggekeerd, omdat ook daar de toestand uiterst critiek werd door het opkomend water. Aldaar aangekomen heeft zij enige patiënten van de bedreigde plaatsen naar veiliger gedeelten overgebracht. Toen het gevaar voor Wemeldinge was verminderd, besloot men opnieuw in de richting van Kruiningen te vertrekken. In Hansweert aangekomen, bleek het nu helemaal onmogelijk het reddingswerk verder ter hand te nemen, zowel door de duisternis als door de nog steeds flinke storm. Toch bleef men alles op alles zetten om Kruiningen te hulp te komen. Dat gelukte eerst de volgende middag. Bij laag tij deed men een geslaagde po ging om met paard en wagen en vrachtwagens met dieselmotoren over de ondergelopen Rijksweg naar Kruiningen te rijden. Daarop heeft men in allerijl alle paardenwagens, die maar te krijgen wa ren, gereedgemaakt en ook de eerste vrachtwagen naar Kruinin gen gestuurd. Binnen een uur tijds was er een pendeldienst vanuit Kruiningen over de Rijksweg naar de Zanddijk met een 30-tal wa gens en binnen de 2 uur heeft de colonne naar schatting 1000 men sen uit hun benarde positie gered. Toen de evacuatie van Kruiningen voltooid was, ging de colonne terug naar Wemeldinge, van waaruit de volgende dag een ge deelte van de colonne vertrok naar Schouwen om aldaar de hel pende hand te bieden. De overigen bleven voor de hulpverlening in Wemeldinge achter. WALCHEREN In de vroege ochtend, te omstreeks 6.30 uur, van de 1ste Febru ari werden de Colonneleden van het Rode Kruis Korps te Middel burg door groot alarm naar de Post aan de Kinderdijk geroepen. Uit het feit dat een uur later reeds het allergrootste deel van de colonne bijeen was, bleek wel dat het alarmsysteem aan de eisen beantwoordde. Uit de berichten, die voortdurend binnenkwamen van de Gew. Commandant, bleek dat Zuid Beveland er erg aan toe was en dat daar hulpverlening het meest urgent was. Om plm. 8 uur vertrok de eerste groep van de colonne met de bestemming Baarland. De rest bleef geconsigneerd op de Rode Kruispost Kinderdijk, hetgeen onder de gegeven omstandigheden de zwaarste opgave was, daar allen brandden van verlangen om hulp te gaan bieden en iets daadwerkelijks te doen. Pas 's middags om 14.30 uur vertrok een tweede ploeg naar Wolphaartsdijk. De eerste ploeg, die om 19.00 uur op haar basis terugkeerde, kon vele gezinnen behulpzaam zijn met evacueren en het overbrengen van meubilair naar hoger gelegen gedeelten. Ook de tweede ploeg, welke om 23.00 uur terugkeerde, was velen tot hulp geweest bij evacuatie en het redden van vee en andere bezittingen. Door de 16

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 22