ste officier, persoonlijk op de Post kwam bedanken voor alles wat het Rode Kruis voor hen en de manschappen had gedaan. Ook de Waterstaat was er zeer content over en de Post kreeg zelfs het verzoek om met de verstrekking van koffie nog enige tijd te blijven doorgaan (deze verstrekking had n.l. tien dagen geduurd), totdat het stroomgat in de Anna-Vosdijkpolder zou zijn gedicht, waarop in bevestigende zin dan ook is gereageerd. De Post heeft verschillende keren van autoriteiten bezoek gehad doch het mooiste was wel het bezoek van H.M. de Koningin. Evenals op Schouwen-Duiveland was ook iedere Gemeente op Tholen vrijwel geïsoleerd, zodat het geen verwondering wekte dat men ter plaatse zelfstandig tewerk diende te gaan. Alhoewel het eiland Tholen één colonne had gestationneerd te St. Maartensdijk, wier leden heinde en ver verspreid waren, was er in die eerste da gen geen sprake van dat men tot formatie kon geraken. De Co lonne-commandant vertoefde buiten het eiland en eerst 's Maan dags na de ramp kon contact met hem worden verkregen, waarop het hem gelukte op Woensdag 4 Februari St. Maartensdijk te be reiken. In die dagen namen de groepscommandant en de leidster der helpsters zijn functie waar. Een bestuurslid der Afdeling Tho len werd de distributie van materiaal en levensmiddelen opgedra gen, waarvoor hem de beschikking werd gegeven over de raadzaal in St. Maartensdijk, terwijl in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk een noodziekenzaal werd ingericht, welke echter na een dag of negen weer kon worden opgeheven. Het verzorgen van evacué's, het koken van eten en dergelijke, in feite niet behorende tot de taak van het Rode Kruis, stond on der leiding van een Welfare-medewerkster, daarbij gesteund door één der helpsters en enige niet tot het Rode Kruis behorende da mes en heren. Dit evacuatiecentrum kon zich in hoofdzaak bedrui pen met de levensmiddelen, met gulle hand geschonken door de K.N.S.M. In dit centrum werden ook Nederlandse en Franse mili tairen ondergebracht, benevens een aantal politiemensen, terwijl men ook de beschikking had gekregen over een zendapparatuur. Er zijn dagen geweest dat met bescheiden hulpmiddelen ruim 300 warme maaltijden werden uitgedeeld en alhoewel het Rode Kruis hierbij niet direct de leiding had, was het er toch nauw bij be trokken. Het daar aanwezige rampendepót bleek van onschatbare waar de. Er werd niet meer uitgepakt dan strikt noodzakelijk was, maar bij een ontbreken van dit depót zou men voor haast onoverkome lijke moeilijkheden zijn komen te staan. Over het algemeen is men van oordeel dat een spreiding over meer plaatsen, vooral wat be treft ledikanten en beddegoed, wenselijk zou zijn. De colonnes Bergen op Zoom, Helmond en Arnhem kwamen het eiland snel te hulp en vestigden zich in Tholen, van waaruit goederen over het gehele eiland werden gedistribueerd. 11

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 17