HOOFDSTUK 9 Het Jeugd Rode Kruis De zesde October 1953 was een belangrijke dag in de geschie denis van het Nederlandsche Roode Kruis. Toen immers werd op Woudschoten te Zeist het standbeeld van Henry Dunant onthuld en het Henry Dunant-huis geopend. Zowel het standbeeld als het huis met zijn inventaris vormden een geschenk van het Oosten rijkse Jeugd Rode Kruis. Een groot aantal genodigden, onder wie de toenmalige Oosten rijkse Gezant Z.E. R. Seemann en de vertegenwoordiger van het Comité International de la Croix-Rouge, de Heer J. Pictet, woonde de plechtigheden bij. De Voorzitter van het Oostenrijkse Rode Kruis, prof. Burghard Breitner droeg het geschenk over aan de Voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, Ir F. C. C. Baron van Tuyll van Zuylen. Het standbeeld is een werk van de Oostenrijkse beeldhouwer Eduard Föderl. Het is vervaardigd van Franse kalksteen en heeft met het voetstuk een hoogte van vier meter. Het is het eerste stand beeld ter wereld van de stichter van het Rode Kruis, (zie foto bij pagina 1 Het huis, dat naar Henry Dunant genoemd is, werd ontworpen door de Oostenrijkse architect Dr. Roland Rainer in samenwer king met de Nederlandse architect E. C. Falkenburg. Naar de plannen van deze architecten zijn in Wenen de onderdelen van het huis in hout pasklaar gemaakt. Alleen de stenen en de centrale verwarming komen uit Nederland. Alle andere materialen en de inventaris zijn per spoor uit Oostenrijk aangevoerd. Oostenrijkse leerlingen en leraren van verschillende technische scholen hebben het huis grotendeels zelf opgetrokken en ingericht. Van 10 Augustus tot 11 September hebben zij met man en macht gewerkt. Een muurschildering van de kunstenaar Han Hulsbergen uit Blaricum bewaart de herinnering aan de symbolische betekenis van het geschenk. Een wereldkaart verbindt een tafereel uit het overstroomde gebied van Nederland met een beeld in vogelvlucht van Genève, de zetel van de Liga van Rode Kruis Verenigingen. Overeenkomstig de oorspronkelijke bedoeling heeft het Neder landsche Roode Kruis in het Henry Dunant-huis een aantal va- cantieweken voor inwoners van het rampgebied georganiseerd, hierto in staat gesteld door een gift via het Deense Jeugd Rode Kruis van de Frivilligt Drenge Forbund. 147

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 153