klein aantal mensen werd afgevoerd via Wemeldinge naar Goes, Middelburg en Vlissingen. De door de schippers geredden werden ten dele direct in Zuid-Beveland aan wal gebracht, n.l. te Yerseke. Voor de evacuatie van de stadsbewoners en van de aangevoerden werd gebruik gemaakt van de boten van de Provinciale Stoom- bootdienst, Marineschepen, een aantal als hospitaal ingerichte bo ten en enkele kleine toeristenschepen. Het vervoer naar de schepen geschiedde weer door de R.K.colonne met noodziekenauto's, par ticuliere auto's en autobussen, waarbij een uitstekende samenwer king bestond met de Rijksverkeersinspectie. Aan de haven werd medewerking verleend door Rode Kruisteams van nood-hospitaal- schepen. Ter begeleiding op de andere schepen verleenden de leden van de Rode Kruis Colonne Zierikzee, een aantal colonnisten uit an dere afdelingen, enige medische studenten en enige Zierikzeese dames onder leiding van een verpleegster hun hulp. De registratie van de evacués geschiedde aan boord van de schepen, voor zover dit nog niet was geschied ten burele van het evacuatiebureau. Door het snelle verloop van deze vrijwillige evacuatie konden reeds op 5 Februari de meeste van de door het Rode Kruis als opvangcentra gebruikte gebouwen weer worden vrijgegeven. In die dagen werd nog steun verleend door een groep helpers van de colonne uit 's-Hertogenbosch. De stafvergaderingen van de leidende figuren van de verschil lende takken van Dienst in het stadhuis gedurende de eerste week na de ramp, werden door de Commandant van de colonne Zie rikzee bijgewoond. Op Donderdag 5 Februari werd het Bureau van het Rode Kruis elders geplaatst en toen konden vandaar uit alle werkzaamheden wat rustiger worden uitgevoerd en was een eigen telefoonverbin ding tot stand gebracht. Op 8 Februari bracht de Voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis een bezoek aan de colonne, het geen zeer gewaardeerd werd. Ook de Gewestelijke Ondercom mandante en leidster der helpsters in Zeeland uit Goes bezocht de colonne enige keren mede namens het Gewestelijk Commando. H.M. Koningin Juliana bezocht Zierikzee op 11 Februari. Het werd de Colonnecommandant vergund Haar in het kort iets te ver tellen over het Rode Kruiswerk en enkele van zijn naaste mede werkers plus de twee andere Zierikzeese artsen aan Haar voor te stellen. Op 13 Februari werd na een conferentie ten stadhuize onder leiding van de Minister van Binnenlandse Zaken de verplichte evacuatie afgekondigd. Teneinde van een vlot en soepel verloop verzekerd te zijn, werd de hulp van het Gewestelijk Commando Zeeland ingeroepen. De onmiddellijk gezonden ploegen uit Arne- muiden en Souburg onder leiding van hun Commandanten ver leenden in de daarop volgende dagen hulp bij de inscheping en 6

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 12