deerd. Deze levensmiddelen werden door de helpers in pakketvorm verwerkt en aan getroffen gezinnen aangeboden, zowel in Mid- delharnis als in Oude Tonge, Stellendam en Herkingen. Op 1 Maart werd besloten de centrale post van het Rode Kruis in de Ned. Herv. Pastorie, aan de Voorstraat te Middelharnis, des nachts niet meer te bezetten. De bemanning van de post bestond daarna uit 2 helpers van 's morgens 8 uur tot 's avonds 22 uur. Op 31 Maart werd de post definitief gesloten, en het huis terug gegeven aan de Ned. Herv. Predikant. STAD AAN 't HARINGVLIET en DEN BOMMEL Door de doorbraak van de Oudelandse Dijk bij Middelharnis was de verbinding met Stad aan 't Haringvliet direct verbroken, terwijl met Den Bommel, dat nog Oostelijker dan Stad aan 't Ha ringvliet ligt, door de vele gaten in de dijk, die tevens Provinciale weg is, evenmin contact over land te krijgen was. In Stad is het, doordat het dorp zelf grotendeels gespaard is ge bleven, en er geen slachtoffers te betreuren waren, buitengewoon vlot verlopen. Bovendien had de gemeente Rijswijk Stad geadop teerd. Colonneleden uit deze gemeente verrichtten belangrijke diensten. Middelharnis behoefde hier niet te hulp te komen. Anders was het gesteld met Den Bommel. De burgemeester al daar had het wel buitengewoon moeilijk, omdat door de dijkdoor braak zijn gehele dorp door een woest stromend water in tweeën was gesneden. Het was waarlijk een angstig gezicht, hoe dit water bij eb en vloed de huizen zienderogen ondermijnde. Zodra het in Middelharnis mogelijk was, heeft men Den Bommel van daaruit geholpen, met alles wat ter beschikking was. MIJNSHEERENLAND Zondag 1 Februari om 8.30 uur is de colonne opgeroepen om zich gereed te houden op het Raadhuis. Plm. 3 uur in de middag kwam het verzoek binnen van het Ge meentehuis van Klaaswaal om het materiaal van het rampendepöt op te stellen in de O.L. School ten behoeve van de vluchtelingen uit de overstroomde gebieden rond Numansdorp. Hier zijn door de colonneleden plm. 250 mensen ondergebracht, welke voor de nacht een slaapplaats kregen, en voorzien werden van eten en warm drinken. Daarna kwam een oproep van Klaaswaal om nog meer bedden te plaatsen in de Chr. School, waaraan onmiddellijk werd voldaan. Maandag 2 Februari werden aan het dijkleger lunchpakketten en melk uitgedeeld. Een gedeelte van gebouw „Irene" te Mijns- heerenland werd in orde gebracht met bedden en toebehoren voor 4 gezinnen. Enkele colonneleden vertrokken weer naar Klaaswaal voor werkzaamheden in verband met de verzorging der evacué's. 94

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 100