4 bevelen van de Rijkswaterstaat en de eerste sluiting van een stroorngat was op 13 Februari 1953 te Brouwershaven, vanwaar als het ware de victorie begon. De volgorde en data der sluitingen moge blijken uit het bij gevoegde kaartje. Het Waterschap, vol zorg over de kennismaking met de kracht en grilligheid der natuur, werd in de vroege morgen van 13 Juni 1953 nog verrast met een ernstige dijkval bij de Plompe toren. Tot boven in de kruin was het buitenbeloop weggevallen en al direct werden diepten van 10 m N.A.P. in de teenlijn gepeild. Dienst Dijkherstel greep onmiddellijk in en spoot het verloren gegane zand eenvoudig weer terug. Ook op 6 Augustus, juist tijdens een Algemene Vergadering van het Waterschap, kwam midden op de dag het alarmerende bericht, dat op de Oosthoek van de le inlage de dijk weggezakt was. Deze dijkval bleek zó ver doorgezet te zijn, dat een flink stroorngat ontstaan was. Ter voorkoming van groter onheilen werd met man en macht de van ouds bestaande coupure in de dwarsdijk tussen le en 2e inlaag gedicht en de oude Flaauwerssluis met steen en klei af gedicht. Ook de inlaagdijk langs de le inlaag diende flink ver hoogd te worden, hetgeen aanstonds werd aangepakt. Hoewel de winter met weinig vertrouwen tegemoet gezien werd in verband met de hier en daar nog zeer provisorische voorzienin gen, bleven verdere calamiteiten gelukkig uit. Toch brengen onverwachte gebeurtenissen zoals een dijkval op 6 Augustus, direct een stroorngat zijnde, iemand tot de conclusie dat een zeewering hoe solide, schijnende, geen bescherming geeft tegen dergelijke verraderlijke aanvallen, waarbij men echter in ogenschouw dient te nemen, dat de vooroever daar niet be zonken was. De gewone peilingen werden met grote vertraging uitgevoerd en ingeschreven. De resultaten waren, behoudens grote afwijkingen bij de stroom- gaten, niet verontrustend te noemen. Geen enkele aanwijzing was uit de resultaten te destileren van dringende gevallen. Wel is over 't algemeen meer verlies dan winst te boeken, en District Langendijk vraagt wederom nieuwe voorzieningen om de geleide lijke verdieping tot staan te kunnen brengen. Hiertoe werd open-

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 6