52 soon noemen, die we niet met een plaquette kunnen eren. Het is Thonus Speelman van Burgh, die het hoogste heeft moeten brengen. Hij is gebleven in de strijd voor het herstel onzer dijken, verdronken tijdens de uitoefening van zijn beroep bij het peilen in het gat van Schelphoek. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in ere blijven. De heer A. Ml. Geluk, dijkgraaf van de St. .Tacobspolder en van de St. Jeroen-of-Bantampolder, tevens Voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. sprak in laatstgenoemde functie als volgt: Excellentie, Mijnheer de Commissaris, Mijne Heren- Gaarne wil ik mij namens de Landbouworganisaties op Schouwen- Duiveland, aansluiten bij de woorden van de heer Klompe. Zeker ook de Landbouw is in de eerste plaats de Regering dankbaar voor de Noodwet Dijkherstel 1953, welke wet als basis kan worden beschouwd voor de vele zo noodzakelijk geworden grote werken na de ramp van 1 Februari. De meest in het oog vallende grootse werken het dichten van de stroomgaten in onze dijken zijn tot een goed einde gebracht. De landbouw in al zijn geledingen dankt en brengt hulde aan alle werkers van hoofd en hand en hart voor hun inspanning, kracht en moed. Ja, diepe dankbaarheid is er bij de bewoners van dit eiland. Blijdschap en vreugde kan het niet zijn, omdat het menselijk leed hier zo groot is. Het Koninklijk woord heeft geklonken en heeft ons ontroerd: „De dijken zijn dicht, het einde van de ramptoestand is in zicht". Gedurende de gehele zomer en herfst waren onze ogen met die van U gericht op de dijken. Schelphoek en Ouwerkerk zullen wij nooit vergeten. Maar onze ogen zijn/waren ook in de polders. Wij volgen cm voor cm het zakken van het water. Juist dan toont zich de enorme vernieling aan onze grond, de huizen en schuren in alle verschrikking. Uw succes zal voor ons een stimulans zijn om het werk van opbouw, verkaveling en vernieuwing te beginnen. Uw werk, hier uitgevoerd op voortvarende wijze, zal een aan sporing zijn voor alle lichamen voor wie nu zulk een omvangrijke taak ligt in de droogvallende polders. Schouwen-Duiveland is een agrarisch eiland. De crisis van de

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 54