44 werk werd gesteld om de dijken van Schouwen-Duiveland zo spoe dig mogelijk weer dicht te krijgen. Wat Waterstaat reeds op dit gebied had gepresteerd konden we op de film zien en in het laboratorium te Delft, waar het hele rampgebied in miniatuur te zien was. Prof. Thijsse liet hier mi niatuur-caissons, aan touwtjes vastgehouden, door de stroom mee voeren tot de plaats waar de dijk moest komen. Het gelukte prachtig, maar ontlokte toch bij sommigen de uitspraak: het is mooi, maar we zien hier geen stroom of golven als in Schouwen! Spoedig daarna konden we ons bij „Levensstrijd" overtuigen, dat het in de woelige baren van Schouwen vrijwel overeenkomstig de proeven in het laboratorium ging. Deze geslaagde operatie sterkte ons in het vertrouwen inzake de „Schelphoek", waar het werk ook al in volle gang gekomen was. Nog wel niet zo zichtbaar, omdat het zinkwerk onder water ver dween, maar wie als ik het werk nauwkeurig volgde, kreeg meer en meer hoop op een goede uitslag. Eind Juli was het zichtbaar, dat de strijd werd geconcentreerd op de grote geulen, waarbij ik wel eens heb gedacht „zou dat wei ooit lukken?" En zo werd ik ook Zondag 15 Augustus verontrust door de om roeper die mensen uit Burgh opriep voor de firma Van Oord, wegens dreigend gevaar bij de Gemene Geul. Ik ging daarop direct naar Burghsluis en heb aan firma Van Oord zo nodig hulp ge boden door oproep van de boeren. Zo ver was het nog niet: ze moesten steenlossers hebben, die met dit werk vertrouwd waren en al kwamen opdagen. Als ze er over een uur niet waren, zou hij me waarschuwen. Dit bleek niet nodig, want ze kwamen allen en die Zondag werden enige scheef gezakte caissons beveiligd met steen en klei. De Maandagmorgen vernam ik, dat het aan de Gemene Geul wel niet geheel goed was, maar toch zeker niet verontrustend. Ook toen heb ik boeren-hulp aangeboden, indien er gevaar dreigde. Dinsdag daarop moest haastig een grote Phoenix-caisson ge plaatst worden, waardoor de „Gemene Geul" (die zijn naam „eer" aangedaan had!?) werd bedwongen. De afsluiting „West" van de Schelphoek leverde nu verder geen moeilijkheden meer op. Door deze sluiting werd de aanval sterker op mijn naamgenoot, de Klompe Geul, en moest ook deze nu spoedig worden bedwongen. De spanning steeg, doch alles verliep, misschien wel niet geheel

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 46