40 dijken kan maken. Evenwel wil hij medewerken aan een plan tot verbetering van de gehele zeedijk van. Schouwen-Duiveland. Inder daad is uitvoering nu goedkoper dan bijv. over enkele jaren. Ziet men kans om het geldelijk verschil te overbruggen, dan is er z.i. een redelijke kans van slagen en lijkt het hem in beginsel mogelijk. Dhr. H. C. van de Zande had dan graag dat Ir. van de Wall en zijn staf een plan en begroting van kosten zullen opmaken om geheel Schouwen-Duiveland een voldoende beveiliging te geven. Wij polderbesturen zullen dan zien in Middelburg en Den Haag gelden los te krijgen en zelf zoveel mogelijk betalen. Ir. van de Wall zegt toe bedoeld plan en begroting van kosten op te maken, waarvoor dhr. Van de Zande zijn dank betuigt. 13. Dhr. A. M. Geluk, Kringvoorzitter van de Z.L.M. beveelt aan onr zoveel mogelijk arbeidskrachten aan te trekken en dan in de eerste plaats de eigen mensen terug te laten komen; hij doet daarbij een beroep op de aanwezige burgemeesters. Om deze men sen onderdak te verschaffen waren gezinsbarakken te plaatsen. Financieel kan dit voor het Rijk geen nadeel opleveren, daar de evacuatiegelden ook een enorm bedrag uitmaken, waarvan de uit kering alsdan zou stilvallen. Eigen mensen zullen naar zijn mening vlugger werken en meer presteren, daar zij werken voor hun eigen bestaansgrond. Dhr. H. C. van de Zande onderstreept, dat, indien de mensen uit de droge gebieden hier wonen, zij meteen al hun reisgeld „ver dienen". Ir. van de Wall deelt mede, lijsten van bruikbare mensen te hebben opgevraagd, doch niet de indruk heeft gekregen dat velen daarvan bruikbaar zullen blijken. Wat de prestaties betreft moet hij inderdaad erkennen dat er een belangrijke prikkel gemist wordt, nu de uitvoering in regie plaats vindt. Zodra dit mogelijk is, zullen diverse objecten worden aanbesteed. Indien het om werkvolk gaat, zo is hij bereid die mensen wel in te schakelen, doch dan in groepen, bijv. van 50 man, waartoe men zelf voor onderkomen moet zorgen. Dhi'. H. C. van de Zande legt er nog de nadruk op, dat men t.z.t. diezelfde mensen bij de herverkaveling nodig heeft en doet daarom ook nog een beroep op de „droge" gemeentebesturen, om zoveel mogelijk gastvrijheid te verlenen aan terugkomers.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 42