35 Dit is een zeer respectabel gat. Hier waren aanvankelijk enkele kleine gaten, welke indertijd wellicht dicht gekomen zouden zijn, indien men over voldoende materiaal en mankracht had kunnen beschikken. Een dier gaten heeft zich tot een groot gat ontwikkeld. Men dacht aanvankelijk dit gat te dichten met een paar grote kranen, doch toen het materieel ter plaatse was, bleek het te laat te zijn; de kleilaag was doorgeschuurd, waardoor plotseling een zeer sterke verdieping was ontstaan. Daarna heeft men geprobeerd het gat te beteugelen met bakken; zinkstukken aanbrengen kon niet wegens de sterke stroom. De bakken zouden tot zinken gebracht worden; slechts één bak bleef zitten en zit er nog. Waarom, is onbekend! Toch is door deze bakkenoperatie de haven 50 bruikbaarder geworden, zoals de schippers ons mededeelden. Het is thans de bedoeling, dat dit gat omsingeld wordt. Van de Havendijk naar de Nieuwe Dijk zal een „inlaagdijk" komen. Van beide dijken uit worden uitbouwdijkjes aangelegd; daartussen (600 m) zinken, hetwelk voor ongeveer de helft is voltooid. Op de zink werken rijs en steen aanbrengen en het sluitgat dichten met kleine caissons. Dit sluiten met kleine caissons zal als proef gelden voor het dichten van de Schelphoek. Caissons zijn betonnen dozen, die op verschillende manieren aan elkaar gekoppeld kunnen worden. De sluitingstijd wordt er belang rijk door verkort, zodat deze oplossing, welke de duurste is, toch verantwoord wordt geacht. De grote caissons zijn 10 meter hoog, de kleine hebben af metingen van 11 X 7% X 2.2 m. Voor het gat in de havendnm te Zierikzee zijn 50 kleine caissons nodig, die per 5 stuks gekoppeld en ineens op zijn plaats gebracht zullen worden. Daarna wordt in en achter de caissons zand gespoten. Ook de Zuidhoek zal afgesloten worden, waarna de havendam- men in stil water hersteld kunnen worden. De Val wordt geschikt gemaakt als werkhaven en de toegang er naar zal in orde gemaakt worden. Gat Schelphoek. Vermogen 120.000.000 m3 per getij, te vergelijken met 1% X de Nieuwe Waterweg. De beslissing inzake de wijze van dichting is moeilijk geweest,

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 37